Jeden z najdroższych leków świata, choć refundowany, zniknie z Polski?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2018 10:28

Soliris (eculizumab), uznawany za jeden z najdroższych leków świata, znalazł się na obowiązującej od 1 stycznia br. liście refundacyjnej. Jednak w wyniku zapisu w ustawie refundacyjnej, który mówi o konieczności obniżenia stawki za lek o 25 proc., producent może go za kilka lat wycofać z Polski - podaje "Rzeczpospolita".

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Miesięczna terapia środkiem, refundowanym w przypadku chorych na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy (rzadką chorobę nerek i układu krwiotwórczego) oraz nocną napadową hemoglobinurię, kosztuje nawet 150 tys. zł. Na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy w Polsce choruje ok. 40 osób (w tym 25 dzieci).

Jak ostrzega "Rzeczpospolita", ta garstka pacjentów może paść ofiarą art. 13 ust. 2 ustawy refundacyjnej. Przewiduje on, że po wygaśnięciu okresu wyłączności cenowej - 10 lat od wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku oryginalnego - jego cena musi zostać obniżona o minimum 25 proc. To czas, po którym można wprowadzić do obrotu generyczny odpowiednik leku.

Przepis miał gwarantować pacjentom łatwiejszy dostęp do coraz tańszych leków. Ale producent ma zejść z ceny nawet wówczas, gdy substancja jest jedyną na rynku.

Jak dowiaduje się "Rzeczpospolita" od osób związanych z resortem zdrowia, gdy lek, któremu kończy się wyłączność, nie ma na rynku odpowiednika, stosuje się różne zabiegi, by zatrzymać go w kraju. Istnieje możliwość wydania decyzji podwyższającej cenę tuż przed wygaśnięciem wyłączności rynkowej, by producent leku nie ponosił strat po jej obniżce.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum