Jarocin: prokuratura sprawdzi, czy kobieta zmarła z powodu pomyłki w aptece

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 12:54

Prokuratura rejonowa w wielkopolskim Jarocinie wyjaśnia, czy śmierć klientki jednej z miejscowych aptek mogła być następstwem pomyłki - poinformował w czwartek (31 stycznia) rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler. Rodzinie kobiety chorej na nowotwór wydano morfinę w niewłaściwej, dziesięciokrotnie silniejszej dawce. Trzy dni później kobieta zmarła.

Jarocin: prokuratura sprawdzi, czy kobieta zmarła z powodu pomyłki w aptece
Fot. archiwum

W związku z tą sprawą - jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. - prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające.

- Pierwsze postępowanie zostało wszczęte na wniosek Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego i dotyczy wydania leku zawierającego w swoim składzie środek odurzający przez osobę nie posiadającą stosownych uprawnień zawodowych - powiedział Maciej Meler.

Lek miał wydać pracownik apteki, który jest technikiem farmaceutycznym, podczas gdy może to zrobić tylko magister farmacji.

Ponadto, zdaniem Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, w aptece wydano morfinę, której dawka była dziesięciokrotnie silniejsza od tej, którą zapisał lekarz.

Dlatego drugie postępowanie, które zostało wszczęte z urzędu, dotyczy przyczyny śmierci kobiety.

- W ramach postępowań przesłuchano osoby zatrudnione w aptece i zgromadzono dokumentację dotyczącą całości funkcjonowania placówki; przesłuchano członków rodziny oraz zabezpieczono dokumentację medyczną zmarłej - powiedział Maciej Meler.

Do zdarzenia doszło w listopadzie ub.r. Wtedy w jednej z jarocińskich aptek rodzina chorej na nowotwór kobiety z Cielczy zrealizowała receptę. Trzy dni po zażywaniu morfiny kobieta zmarła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum