Jakie leki kupimy poza apteką?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2017 09:26

W sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej kupimy paracetamol w tabletkach tylko po 300 mg - wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia. Obecnie takie tabletki produkuje tylko jedna firma.

Jakie leki kupimy poza apteką?
Na liście znalazło się 18 pozycji Fot. Archiwum

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł od roku zapowiada ograniczenie sprzedaży leków poza aptekami i tłumaczy to potrzebą zmniejszenia nadmiernego korzystania z nich bez konsultacji z lekarzem - informuje Gazeta Wyborcza.

Na początku stycznia br. ministerstwo przesłało do konsultacji projekt rozporządzenia, które określi jakie dokładnie substancje i w jakich dawkach będzie można sprzedawać poza aptekami. Na liście znalazło się 18 pozycji - o 34 mniej niż obecnie.

Np. paracetamol ma być dostępny w sprzedaży pozaaptecznej jedynie w tabletkach po 300 mg. Takie  produkuje tylko jeden producent. Jak wskazuje Polski Związek Producentów Leków bez Recepty (PASMI) inni producenci nie są w stanie od razu przestawić produkcji z dawki 500 mg, która jest standardem, na dawkę 300 mg.

W ich ocenie na tej zmianie stracą nie tylko firmy, ale też pacjenci, bowiem dawka od jednego producenta nie zagwarantuje dostępności leku w całym kraju.

Więcej: wyborcza.biz/biznes/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum