Jak przechowywać leki w domu? Większość z nas nie przestrzega żadnych zasad

Autor: oprac. IB • Źródło: SUM, Rynek Zdrowia12 lipca 2021 18:38

Aż 30 proc. ankietowanych przyjmuje leki po upływie terminu ważności - wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez studentki farmacji SUM.

Zawsze czytajmy wskazania producenta - radzą autorki badania Fot. PTWP
  • Wielu pacjentów nie przestrzega zasad prawidłowego przechowywania leków w swoich domach - pokazuje badanie przeprowadzone przez studentki farmacji SUM
  • Jedynie 40 proc. ankietowanych zawsze sprawdza wygląd i konsystencję leku przed jego zastosowaniem
  • Aż 30 proc. ankietowanych przyjmuje leki po upływie terminu ważności

Studentki Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Weronika Nogaj, Iga Hasiak i Marta Gwóźdź, działające w Kole Naukowym przy Katedrze Chemii i Analizy Leków pod opieką dr hab. n. farm. Artura Beberoka, przeprowadziły badanie, pozwalające sprawdzić wiedzę pacjentów na temat przechowywania leków w warunkach domowych.

Wygląd i konsystencja leku - zawsze trzeba to sprawdzić

Wyniki jednoznacznie pokazały, iż wielu pacjentów nie przestrzega zasad prawidłowego przechowywania leków w swoich domach. - Niepokojący jest fakt, iż jedynie 40 proc. ankietowanych zawsze sprawdza wygląd i konsystencję leku przed jego zastosowaniem - wyjaśniają studentki farmacji.

- Ważne jest, aby każdy pacjent miał świadomość, jak groźne dla zdrowia i życia skutki może nieść za sobą niewłaściwe przechowywanie środków leczniczych - mówi prof. Artur Beberok, profesor SUM. Nieprawidłowe przechowanie leków może powodować brak osiągnięcia efektu terapeutycznego. W najgorszym przypadku może ono doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa farmakoterapii - dodaje.

Gdy lek jest źle przechowywany

Mogą pojawić się zmiany, które jesteśmy w stanie zauważyć sami, jak np. zmiana w barwie i konsystencji produktu leczniczego. Dlatego ważne jest, aby przed zaaplikowaniem danego leku (syropu, tabletek, czopków itd.) sprawdzić jego wygląd. W przypadku, gdy będzie się różnił od pierwotnej postaci takiego produktu leczniczego, jego zastosowanie jest zabronione.

- Jedną z podstawowych zasad pozwalających prawidłowo przechowywać leki w warunkach domowych jest odpowiednia interpretacja wskazań producenta dotycząca miejsca i temperatury - tłumaczy prof. Beberok.

Dlatego na opakowaniach produktów leczniczych znajdują się następujące zalecenia: „przechowywać w temperaturze pokojowej”,  co oznacza zakres temperaturowy 15-25˚C (najczęściej spotykany); „przechowywać w chłodnym miejscu”, czyli jest to zakres 5-15˚C; „przechowywać w lodówce”, tj. 2-8˚C.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na warunki panujące w pomieszczeniu, w którym przechowuje się leki. Starajmy się umieszczać je w szafkach, które nie są narażone na promienie słoneczne oraz na wilgotność, dlatego szafki w kuchni, łazience lub piwnicy nie stanowią dobrej alternatywy. Znacznie lepiej przekształcić jedną z szafek w pokoju na domową apteczkę.

Termin ważności. Nie bierze go pod uwagę co trzeci ankietowany

- Kolejną, ważną zasadą, o której należy pamiętać przed zażyciem każdego leku, jest sprawdzanie jego terminu ważności określonego i nadrukowanego na opakowaniu przez producenta - tłumaczy Weronika Nogaj, studentka farmacji.

- Nie wolno przyjmować produktów leczniczych po upływie tego czasu, ponieważ może to prowadzić do negatywnych, skutków dla zdrowia i życia pacjenta. Zaskakujący jest fakt, że aż 30 proc. ankietowanych przyjmuje leki po upływie terminu ważności. Ponadto, w przypadku niektórych postaci leków, np. kropli do oczu, powinniśmy wyjątkowo przestrzegać zasad dotyczących terminu przydatności do użycia zawartego w ulotce - dodaje Iga Hasiak.

Wynika to z faktu, że podawane do oczu muszą być jałowe, czyli pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego każdy producent zaleca odpowiedni dla danego produktu leczniczego czas na jego bezpiecznie stosowanie - po jego upływie w danej postaci leku mogą być obecne mikroorganizmy, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia - zauważają przyszłe farmaceutki.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum