Izba aptekarska: gromadzenie zapasu leków "na wszelki wypadek" to zły pomysł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 21:39

Apteki dysponują zapasami leków na najbliższe miesiące; nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego pacjenci powinni robić zakupy "na wszelki wypadek" - podkreślił we wtorek (7 kwietnia) rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Czy robienie zapasu leków podczas epidemii koronawirusa na sens?; FOT. Arch. RZ

Odniósł się w ten sposób do artykułu Onetu zatytułowanego "Czy w Polsce zabraknie leków".

- Obecnie apteki dysponują odpowiednimi zapasami leki na najbliższe miesiące. Nie ma więc realnego zagrożenia ani powodu, dla którego pacjenci powinni robić zakupy "na wszelki wypadek" - napisał na Twitterze Leleno.

O to, by pacjenci nie kupowali leków na zapas apelował niedawno samorząd lekarski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja prosił, by społeczeństwo nie gromadziło dużych zapasów leków na wszelki wypadek czy na później.

- Nie wykupujcie w aptekach leków na zapas w ilościach, które starczą na rok czy dwa. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie chronią przez zakażeniem wirusowym i nie należy ich przyjmować "na wszelki wypadek" - podkreślił prezes NRL.

Zaapelował też, by nie robić nadmiernych zapasów leków, które przyjmują osoby przewlekle chore. Matyja wyjaśnił, że nawet kilkutygodniowe wzmożenie zakupów leków może spowodować przerwanie łańcucha dostaw i spowodowanie kryzysu dostępności do produktów leczniczych.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum