Insuliny analogowe długodziałające - bliżej do refundacji?

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2009 11:32

Resort zdrowia zwleka z wprowadzeniem na listę leków refundowanych nowoczesnych insulin, dzięki którym chorzy na cukrzycę nie tylko mogliby sporo zaoszczędzić, lecz także skuteczniej się leczyć - pisze dziennik

Analogi długodziałających insulin są ratunkiem dla tych chorych, którzy podczas terapii znacznie przybierają na wadze. Dużo rzadziej podczas terapii nowocześniejszymi środkami występuje stan hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Może ona powodować nawet śmierć lub zaburzenia psychiczne u chorych.

- Hipoglikemia to nie tylko bardzo nieprzyjemne uczucie, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczny stan. Dlatego ja biorę analogi. Miałem nadzieję, że one trafią na listę leków refundowanych w marcu, ale znów się zawiodłem. Miesięcznie na leki przeznaczam ok. 150 zł - martwi się Jerzy Magiera, cukrzyk oraz twórca portalu www.mojacukrzyca.org

- Już od kilku lat staramy się, by lek ten był refundowany. Tak jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej – mówi prof. Władysław Grzeszczak z Katedry Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okazuje się jednak, że jest rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony - refundacja częściowa tylko do wysokości cen insulin klasycznych, które już na liście się znajdują.

- Budżet nie ucierpiałby na tym, a chory mógłby zaoszczędzić średnio ok. 100 zł miesięcznie - dodaje prof. Grzeszczak.

W Polsce chorych na cukrzycę jest ok. 2,5 mln osób. Średni koszt leczenia diabetyka to 2,5 tys. zł rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum