Insulin brakuje, winnych tego niedoboru również

Autor: LJ, Gazeta Wyborcza/rynekzdrowia.pl • • 27 stycznia 2012 15:06

W wielu aptekach brakuje popularnych insulin, choć producenci zapewniają, że dostarczają ich do Polski więcej niż kiedykolwiek.

Insuliny były jednymi z tych produktów leczniczych, które najczęściej podawano w przykładach obrazujących patologie w stosowaniu promocji i rabatów udzielanych pacjentom w aptekach.

Ponieważ były dostępne dla pacjenta często za złotówkę, podczas gdy NFZ dopłacał 100 złotych, pacjenci lekkomyślnie robili zapasy insulin, z których część lądowała w koszach do utylizacji.

Po nowym roku obowiązuje zakaz stosowania rabatów, są też nowe zasady refundacji leków i ich ceny.

Z obawy przed podwyżką cen insulin, niektórzy pacjenci zrobili zapasy pod koniec ubiegłego roku. Aptekarze wyszli z założenia, że nie będzie dużego popytu na droższe insuliny. Dlatego nie robią ich zapasów. Tym bardziej, że jak podkreślają, w pewien sposób kredytują budżet państwa: kupują lek w hurtowni, wydają pacjentowi lek i czekają na zwrot refundacji z NFZ kilka tygodni.

- Wielu aptekarzy wystrzega się zamawiania droższych leków z hurtowni, jeśli nie są pewni, że ktoś je kupi - tłumaczy Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Same podmioty odpowiedzialne podejrzewają, że powodem braku na rynku pewnych insulin jest eksport równoległy, bowiem…. - Dostawy na polski rynek są cały czas na tym samym poziomie - zapewnia "Gazetę Wyborczą” Iwona Skrzekowska-Baranz firmy Novo Nordisk.

Powodem braku leków w mniejszych hurtowniach może być sztywna marża. Jeśli większa hurtownia odsprzedaje leki mniejszej, muszą podzielić się marżą. Kto i ile zarobi, decyduje większy hurtownik, więc mniejszemu taki handel przestaje się opłacać.

Braku swoich leków w aptekach nie zgłasza Sanofi-Aventis.  -
Nie odnotowaliśmy problemu braku naszych insulin w aptekach – mówi przedstawiciel firmy Anna Cywińska.

Jedyne, czasowe problemy z niedoborem występują w przypadku apidry i mogą wynikać z usterką natury technicznej na linii produkcyjnej w zakładzie we Frankfurcie, gdzie wytwarzany jest produkt. Firma pracuje nad przywróceniem dostaw produktu w lutym.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum