Innowacyjność przemysłu farmaceutycznego to nie tylko nowe molekuły

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 15:02

- Gdyby mierzyć potencjał innowacyjności sektora farmaceutycznego wyłącznie liczbą wdrażanych na świecie zupełnie nowych molekuł, można by dojść do wniosku, że tle innych gałęzi przemysłu branża farmaceutyczna nie należy do najbardziej innowacyjnych - mówi Krzysztof Kurowski*, dyrektor ds. projektów strategicznych R&D w Grupie Polpharma.

Innowacyjność przemysłu farmaceutycznego to nie tylko nowe molekuły
Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. projektów strategicznych R&D w Grupie Polpharma; FOT. PTWP

- Rocznie największe agencje rejestracyjne na świecie - FDA (Food and Drug Administration w Stanach Zjednoczonych) oraz EMA (Europejska Agencja Leków) - rejestrują średnio od 30 do 40 nowych molekuł. Wydawałoby się, że to niewiele - stwierdza ekspert.

I dodaje: - Pamiętajmy jednak, że wynalazczość w zakresie leków podlegających ochronie patentowej i wdrażaniu ich do praktyki klinicznej, dotyczy również innych sektorów przemysłu farmaceutycznego, obejmujących nie tylko wprowadzanie innowacyjnych molekuł. Jednym z takich sektorów jest tworzenie zaawansowanych produktów, tzw. difficult to make. Są to leki generyczne, ale posiadające istotną wartość dodaną w stosunku do leków już obecnych na rynku - wyjaśnia.

- W naszym dziale badawczo-rozwojowym pracujemy obecnie nad jedenastoma projektami dotyczącymi produktów oftalmologicznych (stosowanych w okulistyce - red.) zupełnie pozbawionych środków konserwujących, które mogą niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia pacjenta. Dwa takie leki już wprowadziliśmy na rynek, dziewięć kolejnych jest w fazie rozwojowej - informuje Krzysztof Kurowski.

- Kolejny obszar innowacyjności, w którym jesteśmy bardzo aktywni, stanowi biotechnologia. Nasze prace badawczo-rozwojowe obejmujące m.in. leki biopodobne są równie skomplikowane, jak dotyczące innowacyjnych molekuł. Ważnym kierunkiem innowacyjności jest także synteza substancji aktywnych - zaznacza dyrektor Krzysztof Kurowski.

Zwraca ponadto uwagę, że dzisiaj firmy farmaceutyczne nie koncentrują się wyłącznie na rozwoju samych leków. Wskazuje, że w dobie dygitalizacji oraz cyfryzacji przemysł farmaceutyczny wkroczył już między innymi w sferę diagnozowania oraz monitorowania stanu zdrowia pacjenta po zażyciu leku, tworząc w tym celu np. różnego rodzaju aplikacje oraz inne rozwiązania z zakresu technologii informacyjnych.

* Wypowiedzi zanotowane zostały podczas sesji „Oblicza nowych technologii medycznych - szanse i wyzwania” w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum