Innowacyjne terapie dają nie tylko zdrowie, ale i oszczędności

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 24 października 2019 11:15

Liczymy, że już teraz, gdy zakończyła się kampania wyborcza, przejdziemy do merytorycznej dyskusji, która pokaże, jakie środki wynikające z "ustawy 6 proc." będzie można przeznaczyć na leki - mówi nam Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Innowacyjne terapie dają nie tylko zdrowie, ale i oszczędności
Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Fot. PTWP

Jak zauważa Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, "ustawa 6 proc." obudziła duże nadzieje w środowisku medycznym, związane z możliwością przeznaczenia większych niż dotąd środków na zdrowie.

Otwarte pozostaje natomiast pytanie czy rzeczywiście uda się uzyskać zdecydowanie lepsze finansowanie ochrony zdrowia. Dyrektor INFARMY przypomina, że współczynnik wydatków na ochronę zdrowia w danym roku będzie liczony w oparciu o PKB sprzed dwóch lat.

- Jeżeli rząd przyjmuje, że 2024 roku wydamy na zdrowie 160 mld zł, liczone według PKB z 2022 roku, to by znaczyło, że decydenci zakładają wzrost PKB na poziomie 7,8 punktu procentowego w nadchodzących latach, co wydaje się trochę optymistycznym założeniem - rozważa Bogna Cichowska-Duma.

Zdaniem dyrektor, przy alokowaniu środków w polskim systemie ochrony zdrowia należy kierować się zasadami value base health care, tak, by zapewnić opiekę, która najlepiej wpłynie na podniesienie wskaźników zdrowotnych.

- Liczymy na taką dyskusję dotyczącą alokacji środków, która wskaże na te obszary, gdzie uzyskamy najlepsze wskaźniki. Mamy nadzieję, że decydenci dostrzegą, że jednym z takich obszarów jest farmakoterapia - mówiła dyrektor INFARMY.

Choć innowacyjne terapie są droższe niż leki generyczne, to generują wyraźne oszczędności nie tylko dlatego, że zmniejszają liczby hospitalizacji, ale pozwalają też chorym na szybszy powrót do pracy. - Inwestowanie w zdrowie, poprzez jakość zasobów ludzkich wpływa na wzrost gospodarczy - podkreślała Bogna Cichowska-Duma.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum