×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Innowacyjna metoda autorstwa polskich naukowców skraca czas produkcji leków nawet o 90 procent

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 12:51

Skrócenie czasu produkcji leków przeciwdepresyjnych o 90 proc., a leków przeciwnowotworowych nawet o 50 proc, to efekt rozwiązania opracowanego przez zespół badaczy z Politechniki Krakowskiej.

Innowacyjna metoda autorstwa polskich naukowców skraca czas produkcji leków nawet o 90 procent
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali nowatorski proces produkcji leków, który skraca czas ich wytwarzania; FOTO: Shutterstock
  • Polscy naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali technologię, opartą na ultradźwiękach, która skróci czas produkcji leków i przyniesie oszczędności finansowe
  • Metoda to jest uniwersalna. Znajduje zastosowanie w produkcji leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych
  • Najlepsze efekty osiąga się przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż 90 proc
  • Wykorzystanie ultradźwięków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko
  • Opracowane rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym, teraz spółka celowa Politechniki Krakowskiej - INTECH PK pomaga znaleźć inwestora branżowego

 

Technologia opracowana przez polskich naukowców z Politechniki Krakowskiej bazuje na zastosowaniu ultradźwięków jako niskoenergetycznej i skutecznej alternatywy dla klasycznych sposobów produkcji obecnie stosowanych w przemyśle farmaceutycznym.

- Metoda to jest uniwersalna - można ją stosować do leków antydepresyjnych, przeciwnowotworowych oraz przeciwbólowych. Najlepsze efekty osiągamy przy lekach przeciwdepresyjnych, gdzie skrócenie czasu otrzymywania produktu wynosi aż  90 proc. W innych grupach skrócenie czasu produkcji wynosi od 30 do 50 proc. – tłumaczy dr inż. Jolanta Jaśkowska z Politechniki Krakowskiej, autorka rozwiązania oraz liderka zespołu badawczego odpowiedzialnego za ten projekt.

 

Technologia znacznie obniży koszty produkcji i cenę końcową leku

Liderka tłumaczy, że koncerny farmaceutyczne wykorzystujące tę technologię będą mogły znacząco obniżyć koszty produkcji, co przełoży się również na niższy koszt końcowy leku dla pacjenta.

- Grupy leków, dla których to rozwiązanie jest między innymi wykorzystywane, czyli antydepresyjne oraz nowotworowe należą do jednych z droższych leków na polskim rynku, nie wszystkie też są refundowane. Liczymy na to, że nasze rozwiązanie ułatwi życie wielu ciężko chorującym - zaznacza dr inż. Jolanta Jaśkowska.

Naukowcy szacują, że ceny leków wykorzystujących opracowaną metodę powinny spaść o ok. 20-30 proc. Dodatkowo wytworzone dzięki tej metodzie leki odznaczają się dużo wyższą czystością, dzięki czemu ich proces oczyszczania jest dużo łatwiejszy oraz tańszy niż w przypadku klasycznych metod produkcji. Opracowane rozwiązanie jest już objęte zgłoszeniem patentowym.

Bardziej zielona produkcja 

Eksperci podkreślają, że wykorzystanie ultradźwięków pozwala również na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.

- Mimo ogromnego znaczenia jakie ma branża farmaceutyczna dla całego społeczeństwa, nie możemy pozostać obojętni na uboczne skutki produkcji leków. Dlatego opracowana przez mój zespół metoda wyróżnia się przede wszystkim mniejszym zużyciem energii oraz możliwością zastąpienia toksycznych rozpuszczalników np. wodą – mówi dr inż. Jaśkowska.

Do wykorzystania ultradźwięków w farmacji autorkę pomysłu zainspirowało mycie szkła w laboratorium. - Efekty jakie osiągaliśmy czyszcząc drobne elementy szklane przy pomocy myjki ultradźwiękowej, skłoniły nas do szukania innych rozwiązań dla tej technologii. Pierwsze też kroki, jeśli chodzi o testowanie metody, podjęliśmy właśnie z wykorzystaniem myjki. Po uzyskaniu bardzo obiecujących wyników przenieśliśmy proces na zaawansowane urządzenia, gdzie w pełni można było kontrolować warunki – opowiada dr inż. Jaśkowska.

Wsparcie spółki celowej ma pomóc w znalezieniu inwestora

Zespół naukowców pod kierownictwem dr inż. Jaśkowskiej wzięła pod swoje skrzydła spółka celowa Politechniki Krakowskiej – INTECH PK.

- Widzimy nie tylko duży potencjał rynkowy, ale i realne korzyści społeczne w wypracowanej przez zespół dr inż. Jolanty Jaśkowskiej technologii. Naszym zadaniem, jako spółki celowej, jest wspieranie rozwiązań, które mogą mieć istotny wpływ na podniesienie jakości życia społeczeństwa. Ograniczenie kosztów produkcji leków przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko, wpisuje się w ten cel - mówi Krzysztof Oleksy z  INTECH PK.

Spółka celowa pomaga teraz naukowcom w znalezieniu inwestora branżowego. - Jesteśmy już po kilku rozmowach z potencjalnie zainteresowanymi firmami. Technologia jest na tyle rewolucyjna, że zainteresowanie jest bardzo duże. W rozmowach pomaga nam też to, że mamy dobre rozeznanie w specyfice współpracy z sektorem farmaceutycznym – mówi Oleksy.

Spółka celowa INTECH PK, powołana przez Politechnikę Krakowską  należy do Porozumienia Spółek Celowych, które poprzez komercjalizację wiedzy i rozwoju współpracy nauki oraz biznesu wspierają realizację projektów z obszarów: ochrony zdrowia, biotechnologii, ochrony środowiska, rolnictwa czy budownictwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze