Informacja ws. leków oddziałujących na układ renina-angiotensyna

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2014 16:09

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi w Europejskiej Agencji Leków zatwierdził zalecenia dotyczące ograniczeń skojarzonego stosowania różnych klas leków oddziałujących na hormonalny układ renina-angiotensyna (RAS), który reguluje ciśnienie tętnicze krwi i objętość płynów w organizmie.

Leki te (nazywane środkami oddziałującymi na RAS) należą do trzech głównych klas: antagoniści receptora angiotensyny (ARBs, czasami nazywane sartanami), inhibitory konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) oraz bezpośrednie inhibitory reniny, np. aliskiren. Łączenie leków z dwóch z tych klas nie jest zalecane, w szczególności nie należy podawać ARB z inhibitorem ACE pacjentom z problemami z nerkami wywołanymi cukrzycą (nefropatia cukrzycowa).

W przypadkach, kiedy skojarzone stosowanie tych leków (podwójna blokada) jest absolutnie konieczne, musi być zastosowany szczególny nadzór specjalisty, polegający na dokładnym kontrolowaniu czynności nerek, równowagi wodno-elektrolitowej i ciśnienia krwi. Zalecenie to dotyczy kandesartanu i walsartanu, które należą do grupy ARB, i można je stosować z inhibitorami ACE u pacjentów z problemami z sercem, którzy wymagają takiego połączenia.

Skojarzone leczenie aliskirenem i ARB lub inhibitorami ACE jest bezwzględnie przeciwwskazane u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub cukrzycą.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum