×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Inflacja w aptekach: leki coraz szybciej drożeją. Cena jednego wzrosła aż o 30 procent

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/GdziePoLek.pl17 kwietnia 2023 20:00

Średni wzrost cen dla produktów dostępnych bez recepty osiągnął w tym miesiącu aż 12,3 proc. w porównaniu do 10,5 proc. w styczniu. Najbardziej podrożał jeden z najczęściej stosowanych leków na alergię - podsumowuje portal GdziePoLek.pl, który dokonał stosownej analizy.

Inflacja w aptekach: leki coraz szybciej drożeją. Cena jednego wzrosła aż o 30 procent
Inflacja nie omija rynku aptecznego. Fot. Shutterstock
  • Portal GdziePoLek przygotował raport o cenach w aptekach w kwietniu 2023. " Inflacyjny płaskowyż" - opisuje wyniki badania
  • Według danych publikatora ceny 100 najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów w kwietniu wzrosły średnio o 9,1 proc., w porównaniu do 9,2 proc. w styczniu
  • W analizie wzięto pod uwagę produkty nierefundowane, o szerokiej dostępności i cenie na poziomie co najmniej 10 zł

Wzrost cen leków na receptę i bez: jest różnica

- Ceny produktów dostępnych bez recepty rosną coraz szybciej, jednak łączne tempo wzrostu cen jest niższe z powodu wolniejszego wzrostu cen leków na receptę. Według naszych danych, ceny 100 najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów w kwietniu wzrosły średnio o 9,1 proc., w porównaniu do 9,2 proc. w styczniu - poinformował portal GdziePoLek.pl. Przygotował raport na temat wzrostu cen popularnych leków, biorąc pod uwagę 100 najczęściej sprzedawanych produktów w aptekach. Analiza dotyczy leków ogólnodostępnych, bez refundacji oraz cenie nie niższej niż 10 zł. 

- Średni ważony wzrost cen dla 73 produktów bez recepty (leków OTC, suplementów diety, wyrobów medycznych i kosmetyków), znajdujących się liście 100 aktualnie najbardziej rotujących produktów, osiągnął w tym miesiącu aż 12,3 proc. w porównaniu do 10,5 proc. w styczniu. Leki na receptę, tak samo jak w styczniu, podrożały średnio o 4,8 proc. - zauważa publikator. GdziePoLek.pl wskazuje też w kwietniowym raporcie, że wzrost ceny powyżej 100 procent zanotowała połowa badanych leków. Do analizy portalu trafił po raz pierwszy popularny lek na alergie Allegra. W porównaniu do ub. roku jego cena poszybowała aż o 30 proc.

GdziePoLek.pl przygotował tez zestawienie 10 leków których ceny przez 12 miesięcy wzrosły najbardziej. 

- W zestawieniu nadal przeważają leki stosowane w łagodzeniu objawów infekcji (przeziębienie, grypa, COVID-19), takie jak aerozole do nosa na katar Nasivin Classic, Xylogel i Xylorin, saszetki Theraflu Extra Grip oraz preparaty wspomagające odporność organizmu, jak Rutinoscrobin i Vigantol. Uderzającą dynamikę wzrostu cen w ciągu ostatnich 3 miesięcy zaobserwowaliśmy w przypadku Nasivin Classic - ponad 14 punktów procentowych oraz Theraflu Extra Grip - ponad 9 punktów procentowych - informuje GdziePoLek.pl.

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Portal GdziePoLek.pl sprawdził też ceny konkretnego zestawu leków w 2022 r. i obecnie. To leki popularne, najczęściej kupowane przez seniorów. Były to Acard 75 mg, Bisocard, Raphacholin C, Ketonal active Aspargin.

- W kwietniu 2022 roku taki zestaw leków kosztował średnio 72,32 zł, natomiast obecnie pacjent musiałby za niego zapłacić średnio 81,23 zł, czyli o 12,3 proc. więcej niż w zeszłym roku - podaje portal.

Z wyliczeń autorów raportu wynika, że lipcu 2022 roku ten sam zestaw produktów kosztował średnio 74,08 zł (o 10,2 proc. więcej niż w 2021), w październiku 2022 roku 76,20 zł (o 12 proc. więcej niż w 2021), natomiast w styczniu 2023 roku pacjent musiałby zapłacić za niego średnio 78,80 zł (o 13 proc. więcej niż w 2022).

- Z powyższych danych wynika, że średni wydatek na zakup przykładowego koszyka aptecznego jest coraz większy, a dynamika wzrostu utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym - podsumowują farmaceuci z GdziePoLek.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze