Inflacja i wzrost kosztów produkcji dotyka też branżę farmaceutyczną

Autor: oprac. LJ • Źródło: PZPPF13 grudnia 2021 11:00

To był wyjątkowo trudny rok - ocenia szef PZPPF, Krzysztof Kopeć. Złożyły się na to m.in. pandemia, ogromny wzrost kosztów produkcji leków w Polsce i inflacja. Ale są też pewne osiągnięcia.

Inflacja i wzrost kosztów produkcji dotyka też branżę farmaceutyczną
Mimo pandemii w aptekach nie zabrakło naszych leków i dzięki wysiłkom krajowych firm farmaceutycznych staliśmy się buforem bezpieczeństwa kraju - podsumowuje 2021 rok Krzysztof Kopeć (fot. PTWP)
  • Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF, podsumowuje mijający 2021 rok: - To był dla nas wyjątkowo trudny rok – ogromnych wyzwań, ale i wielu osiągnięć
  • Tegorocznym problemem przedsiębiorców był ogromny wzrost kosztów produkcji leków w Polsce i inflacja
  • Największym wyzwaniem, które wciąż przed nami stoi jest wprowadzenie instytucji Partnera Bezpieczeństwa Lekowego zapewniającej wzrost produkcji leków w Polsce - ocenia

MZ: środki z Funduszu Medycznego nie przepadają. Pacjenci: leżące na kontach pieniądze nie leczą

MZ ma pieniądze na szczepienie tylko jednego rocznika. Chodzi o HPV

- Był to dla nas wyjątkowo trudny rok – ogromnych wyzwań, ale i wielu osiągnięć. Mimo pandemii i związanych z tym utrudnień, w aptekach nie zabrakło naszych leków i dzięki wysiłkom krajowych firm farmaceutycznych staliśmy się buforem bezpieczeństwa kraju - podsumowuje 2021 rok Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Instytucja Partnera Bezpieczeństwa Lekowego

Przypomina, że pandemia, globalne przerwy w produkcji i kłopoty z międzynarodowym transportem przypomniały wszystkim, jak istotne jest posiadanie przemysłu farmaceutycznego w Europie. Odmieniane przez wszystkie przypadki bezpieczeństwo lekowe znalazło się w projektach legislacyjnych. Apelowali o jego zwiększenie nie tylko politycy, ale i pacjenci.

- Największym wyzwaniem, które wciąż przed nami stoi jest wprowadzenie instytucji Partnera Bezpieczeństwa Lekowego zapewniającej wzrost produkcji leków w Polsce. Mamy nadzieją, że wszyscy wyciągną wnioski z pandemii i będziemy konsekwentnie zwiększać naszą suwerenność lekową - ocenia.

W ocenie szefa PZPPF, produkcja farmaceutyczna w naszym kraju nigdy nie będzie konkurencyjna cenowo wobec importu z Azji, ale dziś wiemy, że i tak się opłaca, bo gwarantuje ciągłość dostaw leków w sytuacjach kryzysowych.

- Partner bezpieczeństwa lekowego mógłby zachować ceny leków na dotychczasowym poziomie i nie byłby zmuszany do zrównywania ich z cenami azjatyckiej konkurencji - argumentuje.

Inflacja i ogromny wzrost kosztów produkcji

Tegorocznym problemem przedsiębiorców był ogromny wzrost kosztów produkcji leków w Polsce i inflacja.

- Mimo tego krajowi producenci leków nieustannie inwestowali w rozwój. Krajowy przemysł farmaceutyczny prowadził prace badawcze nad ulepszaniem dostępnych leków, które mają sprawdzoną  skuteczność i bezpieczeństwo. Te innowacje - choć z pozoru nie przełomowe - zmieniają życie chorych i poprawiają skuteczność terapii. Dzięki prowadzonym przez krajowych producentów badaniom -  tabletki, które kiedyś trzeba było brać codziennie, dziś można zażywać raz na tydzień. Udało się też w jednej tabletce połączyć kilka leków, co pozwala przyjmować ich mniej na raz. Są już farmaceutyki podawane przez skórę w formie wygodnych plastrów  czy rozpuszczające się w ustach - wymienia Krzysztof Kopeć.

W Polsce prowadzone są także prace nad nowymi lekami biologicznymi równoważnymi, które zwiększają dostępność tych terapii. Krajowi producenci apelowali, aby ze względu na to, że ceny leków biologicznych spadają, były one dostępne nie tylko w szpitalach w ramach programów lekowych, ale i w aptekach na receptę.

Leki biologiczne: czy trafią ze szpitali do aptek? Optymalny model hybrydowy

Krajowe firmy zaczęły również współpracę z Agencją Badań Medycznych w ramach Krajowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego w Polsce. Będą też rozwijać innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem technologii RNA, dzięki wsparciu Agencji. Prowadzimy także konstruktywny dialog z wiceministrem Maciejem Miłkowski, który dostrzega innowacyjność i potencjał rozwojowy naszej branży - podkreśla szef krajowych producentów leków.

Konkurs ABM na technologie RNA. 5 polskich firm na liście rankingowej

Ważna jest aktywność inwestycyjna i produkcyjna firm w Polsce

W podsumowaniu krajowi producenci leków przypominają też projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który ukazał się w tym roku.

W och ocenie, propozycje resortu zdrowia zawierają bardzo niekorzystne dla rozwoju produkcji leków w Polsce zapisy.

- Proponowane korytarze cenowe mogły wyeliminować z refundacji kilkaset krajowych leków, a payback pozbawiłby firmy przychodów za to, że ratowałyby pacjentów przed brakami leków. Na szczęście, resort zdrowia wziął pod uwagę argumenty pacjentów, producentów leków i innych interesariuszy i będzie jeszcze analizował skutki proponowanych  zmian - ocenia prezes Kopeć.

Refundacja leków. Ten wzór stworzyli agenci CBA. „Jest nie do użycia”

Dodaje: - W tym roku wygasały też decyzje refundacyjne krajowych firm farmaceutycznych. Apelowaliśmy do resortu zdrowia, aby - zgodnie z zapisami ustawy refundacyjnej -  przy ustalaniu cen leków brał pod uwagę aktywność inwestycyjną i produkcyjną firm w Polsce. Zwłaszcza, że ceny leków generycznych są w Polsce najniższe w UE i dalsza ich erozja grozi brakami na rynku.

Jeden minister chce niskich cen leków, drugi - rozwoju przemysłu. To nie do pogodzenia?

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum