×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Infarma: w MZ czekają wnioski o refundację nowoczesnych leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia01 marca 2012 12:12

Na decyzję Ministerstwa Zdrowia czeka kilkadziesiąt wniosków o wprowadzenie na listę refundacyjną innowacyjnych leków - poinformował Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma. Wnioski dotyczą transplantologii, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Infarma: w MZ czekają wnioski o refundację nowoczesnych leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Infarma podkreśla, że nowa lista refundacyjna obowiązująca od czwartku (1 marca) nie zawiera żadnej nowo wprowadzonej innowacyjnej terapii lekowej.

Infarma przypomina, że Polska pod względem dostępu do innowacji zajmuje od lat jedno z ostatnich miejsc w Europie - 24. na 28 państw (European Innovation Scoreboard 2011).

Według Infarmy, istotnym obszarem dla innowacji w Polsce będą programy lekowe w leczeniu szpitalnym (mają obowiązywać od 1 lipca) dotyczące najciężej chorych pacjentów, w tym onkologicznych. W ocenie firm farmaceutycznych, w wyniku zmian wprowadzonych przez ustawę refundacyjną, pojawiło się ryzyko grupowania leków i wyznaczania limitów, powyżej których szpitale nie będą mogły dokonywać zakupów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Infarma apeluje do resortu zdrowia o jak najszybsze przedstawienie zasad tworzenia programów lekowych i uwzględnienie czasu potrzebnego na negocjacje cenowe oraz decyzje refundacyjne, a także czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontraktowania przez NFZ.

Minister zdrowia informował, że na początku wprowadzania zmian systemowych w refundacji trzeba zbudować dobry system funkcjonowania leków podstawowych, niezbędnych, także generycznych.

- Mam nadzieję, że kończy się już okres rozbudowywania ilościowego listy. W kolejnych etapach zrobimy wszystko, aby wprowadzane były nowoczesne leki - zapowiedział Arłukowicz.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy, nowotworów, astmy oraz jaskry. Obniżki cen dotyczą m.in. leków przeciwpadaczkowych i przeciwdepresyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum