×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Infarma o listach refundacyjnych

Autor: LJX/Rynek Zdrowia20 grudnia 2013 10:17Aktualizacja: 20 grudnia 2013 10:26

W opinii stowarzyszenia Infarma, najbardziej znaczącymi i pozytywnymi z perspektywy pacjentów zmianami na listach refundacyjnych w tym roku było rozszerzenie refundacji długodziałającej insuliny analogowej Glargine na cukrzycę typu II oraz wprowadzenie na listy nowych substancji w obszarze leczenia SM, RZS czy czerniaka.

Infarma o listach refundacyjnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W projekcie nowej listy refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku, w części aptecznej pojawiła się jedna nowa innowacyjna substancja czynna - pregabalina, przeznaczona do leczenia bólów neuropatycznych spowodowanych procesem nowotworowym.

W przypadku 2 innych substancji rozszerzono wskazania do ich refundacji, ponadto na listę powrócił lek stosowany w przewlekłej niewydolności serca.  W części szpitalnej listy zmiany polegają na rozszerzeniu wskazań refundacyjnych oraz włączeniu do programu lekowego substancji dotychczas refundowanej w ramach chemioterapii niestandardowej.

- Oczekujemy na kolejne przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia listy leków refundowanych, licząc na kolejne zmiany i postęp w zakresie wprowadzania na listy nowych niedostępnych do tej pory dla polskich pacjentów leków innowacyjnych oraz wszelkich decyzji rozszerzających wskazania dla innowacyjnych substancji, a tym samym zwiększających dostęp polskich pacjentów do innowacyjnego leczenia - informuje Infarma.

W opinii stowarzyszenia, najbardziej znaczącymi i pozytywnymi z perspektywy pacjentów zmianami na listach refundacyjnych w tym roku było rozszerzenie refundacji długodziałającej insuliny analogowej Glargine na cukrzycę typu II oraz wprowadzenie na listy nowych substancji w obszarze leczenia SM, RZS czy czerniaka. Wciąż jednak - zdaniem stowarzyszenia - zmian o podobnym przełomowym znaczeniu dla poprawy jakości i skuteczności leczenia innowacyjnymi substancjami jest zbyt mało.

Dlatego producenci innowacyjnych leków podkreślają, jak duża jest skala środków niewykorzystanych w budżecie NFZ ma refundację leków - ich zdaniem w 2012 r. było to ponad 1,8 mld złotych. Dodatkowo w 2012 roku NFZ pozyskał ponad 124 milionów złotych z tytułu instrumentów dzielenia ryzyka w ramach umów podpisanych z innowacyjnymi firmami farmaceutycznymi. Skali tych oszczędności wg Infarmy nie równoważy liczba nowoczesnych substancji, które pojawiły się na listach od czasu obowiązywania nowej ustawy.

Jednym z kluczowych postulatów stowarzyszenia związanych z zapowiadaną przez MZ na 2014 rok nowelizacją ustawy jest ponowne wprowadzenie do systemu refundacji środków uzyskanych przez NFZ od firm w związku z realizacją instrumentów dzielenia ryzyka i ich wydatkowanie na zwiększenie dostępu  polskich pacjentów do nowoczesnych terapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze