Infarma o dyskusji wokół wyjazdów sponsorowanych przez firmy

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2013 15:50

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma wyraża swoje zaniepokojenie w związku z publikacjami dotyczącymi współpracy innowacyjnej branży farmaceutycznej ze środowiskiem medycznym.

Infarma o dyskusji wokół wyjazdów sponsorowanych przez firmy
Chodzi o komunikat firmy GSK, która ogłosiła, że od 2016 roku na całym świecie przestanie płacić lekarzom za wyjazdy na konferencje naukowe oraz promocję leków. Przestanie też wynagradzać pracowników za wzrost sprzedaży i udziałów w rynku leków.

- Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że jakiekolwiek gratyfikacje finansowe przekazywane lekarzom za zapisywanie konkretnych leków są od lat prawnie zabronione i wszystkie firmy farmaceutyczne mają obowiązek stosować się do tych regulacji, a ich naruszenie powinno być odpowiednio karane - przypomina Infarma.

- Zdajemy sobie sprawę z przypadków nieetycznego zachowania niektórych przedstawicieli z branży. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że jako środowisko dokładamy wszelkich starań, aby tego typu incydentów było jak najmniej. Świadczą o tym inicjatywy samoregulacyjne przyjmowane przez innowacyjne firmy farmaceutyczne, które niejednokrotnie są bardziej restrykcyjne niż obowiązujące prawo. Infarma wraz ze zrzeszonymi w związku firmami, opracowała i wdrożyła Kodeks Dobrych Praktyk Marketingowych. Aktualnie jesteśmy na etapie wprowadzania Kodeksu Przejrzystości. Te działania zmieniają sposób funkcjonowania branży innowacyjnej i świadczą o jej odpowiedzialności wobec wszystkich interesariuszy, przede wszystkim pacjentów - ocenia stowarzyszenie.

Infarma apeluje o zrozumienie i uznanie kwestii, że współpraca przemysłu farmaceutycznego z przedstawicielami zawodów medycznych jest naturalnym i niezbędnym elementem w procesie tworzenia nowych leków i terapii.

- Nie da się stworzyć skutecznego i bezpiecznego leku bez badań oraz współpracy z ekspertami. Obecność na konferencjach i sympozjach jest konieczna dla wymiany wiedzy i świadczy o wysokiej pozycji lekarzy 
w świecie nauki. Warsztaty i szkolenia to fora dyskusyjne i okazja do prezentacji kolejnych osiągnięć. Bez tych działań nie byłoby postępu w ochronie zdrowia  i nowych terapii zwiększających długość i jakość życia, które nie były możliwe  10 czy 20 lat temu.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum