Infarma: brak innowacyjnych leków na liście refundacyjnej

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 03 września 2012 16:43

W ocenie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma pomimo znacznych oszczędności płatnika, dostęp do leków innowacyjnych nie poprawia się, a wysoki poziom współpłacenia pacjentów pogarsza sytuację - czytamy w komentarzu związku po publikacji nowej listy leków refundowanych.

Infarma: brak innowacyjnych leków na liście refundacyjnej

Infarma w imieniu zrzeszonych firm apeluje do Ministra Zdrowia o wywiązanie się z wielokrotnych deklaracji i przeznaczenie oszczędności NFZ na nowoczesne leki i terapie dla pacjentów. Według związku nowa lista refundacyjna obowiązująca od 1 września po raz kolejny nie zawiera żadnej nowo wprowadzonej innowacyjnej terapii lekowej.

- W opinii Infarmy stoi to w sprzeczności z podstawowym celem ustawy o refundacji leków, jakim miało być zwiększenie dostępności nowoczesnych leków dla pacjentów - czytamy w poniedziałkowym (3 września) komunikacie. Jak przypomina Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych cel ten był wielokrotnie publicznie podkreślany przez ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza.

Infarmę brak nowych substancji na liście leków refundowanych dziwi tym bardziej, że - zgodnie z obliczeniami związku - oszczędności płatnika, związane z funkcjonowaniem nowej ustawy refundacyjnej i list leków refundowanych sięgnęły 1,723 mld zł.

Jak zazanacza związek, Polska pod względem dostępu do nowoczesnych terapii jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie i jest to - zdaniem Infarmy - skutek zbyt niskich nakładów publicznych na ochronę zdrowia. Organizacja przypomina jednocześnie, że Polska ma również jeden z najniższych wskaźników wydatków na leki na osobę (114 Euro, przy średniej europejskiej - 218 Euro), w porównaniu do większości krajów europejskich (np. Czechy, Węgry, Słowacja).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum