Ile kosztuje nas leczenie grypy?

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2009 10:31

Wartość światowego rynku szczepionek szacuje się 14 mld dolarów. Jedna czwarta z tej sumy to wydatki na szczepionki przeciw grypie.

Polscy pacjenci największe koszty ponoszą w związku z zakupem innych niż szczepionki specyfików przeciwgrypowych, a te w znakomitej większości nie są refundowane.

Trudno dokładnie oszacować, ile na grypę wydają Polacy, gdyż wielu chorych nie idzie do lekarza i na własną rękę kupują leki w aptece. Według innych szacunków, biorących pod uwagę m.in. wydatki na leki i koszty absencji chorobowej, do końca roku grypa ma kosztować Polaków ponad 200 mln zł.

Jak podaje Dziennik Polski, tylko w listopadzie na leki przeciwgrypowe Polacy wydali 13 mln zł, a pracodawcy i ZUS w listopadzie wypłacili ponad 60 mln zł zasiłków chorobowych.

Z danych publikowanych przez tzw. Monitor Zdrowia wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia wynika, że leczenie grypy w 2009 roku będzie o 10 proc. droższe niż w roku ubiegłym.

Uśrednione wydatki na leczenie grypy w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju (zdrowego i chorującego) wynoszą w 2009 r. ponad 22 zł, jednak osoby chore wydają w związku z chorobą dwa, trzy razy więcej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum