Igor Radziewicz-Winnicki: pozytywne rekomendacje leków zbyt kosztowne dla MZ

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2015 09:14

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wysłał do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji list, w którym przestrzega działającą przy AOTMiT Radę Przejrzystości, by nie wydawała tylu pozytywnych opinii o drogich lekach.

Igor Radziewicz-Winnicki: pozytywne rekomendacje leków zbyt kosztowne dla MZ
Fot. Archiwum

"Minister z niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową" - napisał Igor Radziewicz-Winnicki w liście, do którego dotarła Gazeta Wyborcza. Poucza w nim członków Rady Przejrzystości, że o skutecznych, ale bardzo drogich lekach (kuracja za kilkaset tysięcy, a nawet milion złotych rocznie) opinia powinna być negatywna.

Wyjaśnia również, że pozytywne rekomendacje "stawiają ministra zdrowia w bardzo trudnej sytuacji", bo podsycają żądania pacjentów, by lek objąć refundacją. "Pacjenci nie przyjmują argumentu ekonomicznego" - ubolewa wiceminister.

Prof. Tomasz Pasierski, przewodniczący Rady, nie chce komentować listu do czasu spotkania z wiceministrem. Ma do niego dojść w poniedziałek (2 lutego).

Czy Radziewicz-Winnicki zagrozi członkom Rady, że ich odwoła? - zastanawia się Wyborcza i dodaje, że ustawa zdrowotna daje mu takie prawo, jeśli uzna, że nie wypełniają dobrze swoich obowiązków.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum