Idzie nowy rok, będą kłopoty z dostępem do leków?

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2013 10:52

Podmioty uczestniczące w obrocie hurtowym i detalicznym lekami przypominają, że na początku 2014 roku mogą wystąpić pewne perturbacje z dostępnością do leków.

Idzie nowy rok, będą kłopoty z dostępem do leków?
Na sytuację, z jaką będziemy mieli do czynienia po 1 stycznia 2014 roku nakładają się dwie sprawy: ustawowa obniżka marży hurtowej od nowego roku z 6 do 5 procent oraz kolejna nowelizacja listy leków refundowanych.

Ceny leków mogą ulec obniżeniu, na co mogą wskazywać informacje od producentów relacjonujących przebieg negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze obniżenie ceny leku idzie w parze z taką samą redukcją wysokości odpłatności dla pacjenta.

Jeżeli drastycznie w dół poleci cena leku wyznaczającego limit w danej grupie, a na tym samym lub podobnym poziomie pozostaną ceny innych leków z tej samej grupy limitowej, odpłatność za nie dla pacjenta zwiększy się. Dlatego warto pamiętać o możliwości zamiany leku na tańszy odpowiednik, o ile lekarz nie napisze na recepcie "nie zamieniać".

Recepta ważna jest 30 dni od daty wystawienia. Na dniach powinna ukazać się nowa lista leków refundowanych, więc pacjenci chorzy przewlekle będą mogli porównać wysokość odpłatności za swoje leki i zdecydować, czy realizować receptę jeszcze w tym roku, czy poczekać do stycznia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum