IX Forum Rynku Zdrowia: w Polsce nie promuje się polskich firm farmaceutycznych

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 23 października 2013 12:27

Polska firma farmaceutyczna zapewnia 4300 miejsc pracy, współpracuje z polskimi naukowcami, inwestuje i dowiedzieliśmy się podczas negocjacji, że nie jest rolą Komisji Ekonomicznej, aby udzielała preferancji polskim firmom - mówiła Barbara Misiewicz - Jagielak, dyrektor ds. Polityki Cenowej i Refundacji Polpharmy podczas sesji “Polityka lekowa” IX Forum Rynku Zdrowia.

IX Forum Rynku Zdrowia: w Polsce nie promuje się polskich firm farmaceutycznych
- Jesteśmy po II turze negocjacji, które zakończyły się negatywnie. Każda dalsza obniżka cen spowoduje obniżkę jakość, gorszą dostępność leku lub brak możliwości rozwoju firmy. Komisja nie bierze pod uwagę tego, że zarabiając na jednych lekach, możemy produkować te, które są starsze, nieopłacalne dla firmy, ale ważne dla pacjentów.

Misiewicz - Jagielak uważa, że dla producentów polskich, ale także zagranicznych, największym problemem wynikającycm z Ustawy refundacyjnej jest sposób negocjowania i ustalania cen leków.

- Druga bardzo ważna dla nas sprawa to sposób ustalania limitów. Problem polega na tym, że producenci nie zawsze są w stanie na bieżąco obliczać swoich cen w przypadku zmieniających się limitów. Są w stanie to zrobić w ciągu dwóch miesięcy i pacjent niepotrzebnie w tym czasie dopłaca do leku. Jeśli nowelizacja Ustawy refundacyjnej wejdzie w życie, ten okres będzie jeszcze dłuższy - podkreśliła dyrektor.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum