×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

INFARMA pozytywnie o zapowiadanej przez MZ polityce lekowej

Autor: PWX/Rynek Zdrowia03 grudnia 2015 16:41

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z satysfakcją przyjął deklaracje ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dotyczące otwartości resortu na dialog z partnerami społecznymi w stanowieniu prawa oraz zapowiedź ujęcia polityki lekowej państwa w ramy jednolitego dokumentu.

INFARMA pozytywnie o zapowiadanej przez MZ polityce lekowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas prezentacji informacji o kierunkach planowanych działań resortu na najbliższe cztery lata, Minister Zdrowia odniósł się do kwestii zagwarantowania odpowiedniego poziomu finansowania systemu ochrony zdrowia. Określił się jako zwolennik podwyższenia wydatków publicznych na zdrowie do 6% PKB, czyli poziomu zbliżonego do średniej w krajach OECD.

Realizacja tego celu, przy odpowiedniej alokacji środków, może zagwarantować jakościowy skok w ochronie zdrowia, w tym szerszy dostęp pacjentów do nowoczesnych leków i procedur medycznych - zauważa INFARMA w komentarzu do wystąpienia ministra zdrowia w Sejmie, w którym przedstawił priorytety polityki zdrowotnej.

Wśród priorytetów Ministerstwa Zdrowia znalazło się możliwie szybkie uregulowanie polityki lekowej państwa.

Zapowiedź wypracowania w tym zakresie oficjalnego dokumentu należy ocenić bardzo pozytywnie. INFARMA stoi na stanowisku, że funkcji takiego dokumentu nie może pełnić ustawa o refundacji leków ze względu na jej ograniczony zakres przedmiotowy i podmiotowy. W tym kontekście istotna jest także deklaracja Ministerstwa dotycząca rzetelnej i kompleksowej oceny efektów jej funkcjonowania. To niezbędny etap poprzedzający zdefiniowanie zakresu i kierunków zmian - zaznacza Związek.

Na uwagę  - zdaniem INFARMY - zasługuje także deklaracja dalszego ograniczania nadmiernego wywozu leków z Polski. Wprowadzone przez nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne rozwiązania, zdaniem przedstawicieli resortu, powinny zostać uzupełnione. W opinii Wiceministra Zdrowia Krzysztofa Łandy rozwiązaniem problemu może być podwyższenie cen urzędowych przy jednoczesnym obniżeniu efektywnego kosztu ponoszonego przez płatnika poprzez zastosowanie porozumień o dzieleniu ryzyka.

Zdaniem INFARMY szersze stosowanie instrumentów dzielenia ryzyka, o których mowa w ustawie o refundacji leków, powinno znacząco poprawić dostęp pacjentów do nowoczesnych leków w ramach systemu refundacyjnego.

Za najistotniejszą z zapowiadanych zmian INFARMA uważa jednak deklarowaną otwartość Ministerstwa Zdrowia na dialog ze wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł podkreślał m.in. dążenie do zwiększenia udziału pacjentów w kształtowaniu rozwiązań systemowych.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA reprezentuje 28 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne, w tym biotechnologiczne. INFARMA jest członkiem European Federation of the Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze