INFARMA o lipcowej liście refundacyjnej: tylko jeden innowacyjny lek

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 11:28

Według nowej listy refundacyjnej przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2014 r., w zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 115 produktów, ale tylko 1 preparat innowacyjny - ocenia Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Dla kilku innych leków innowacyjnych poszerzony został zakres wskazań refundacyjnych lub zmieniono mechanizm finansowania refundacji tych leków ze środków publicznych. Nowa lista uzupełniona jest przede wszystkim o produkty generyczne - ocenia Związek.

Z perspektywy pacjenta do największych zmian w lipcowej liście refundacyjnej należy refundacja leku zawierającego nową substancję apiksaban - w terapii żylnych powikłań zakrzepowo-zatorowych u dorosłych osób po przebytej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego.

Dobrą wiadomością jest też rozszerzenie wskazań dla leku zawierającego lanreotyd o leczenie objawów hipersekrecji występujących w przebiegu nowotworów neuroendokrynnych oraz refundacja wskazań poza-rejestracyjnych dla leku zawierającego sirolimus o leczenie stwardnienia guzowatego, limfangioleiomiomatoza oraz nowotworu z epitelioidnych komórek trzynaczyniowych.

W ramach programów lekowych refundacją zostanie objęty nowy lek zawierający cysteaminę w ramach programu "Leczenie wczesnodziecięcej postaci  cystynozy nefropatycznej". Rozszerzony również zostanie zakres wskazań dla leku zawierającego rituksymab o leczenie nieziarniczych chłoniaków grudkowych po uzyskaniu odpowiedzi na leczenie indukcyjne.

Dodatkowo w nowym obwieszczeniu znajdzie się kilkanaście pozycji, w tym leków innowacyjnych, finansowanych w ramach odrębnego programu leczenia niepłodności (leki stosowane w procedurze in vitro).

Od wejścia w życie ustawy o refundacji leków Narodowy Fundusz Zdrowia nie w pełni wykorzystuje środki, jakie przeznaczane są na refundację według planu finansowego. W 2012 r. pula niewykorzystanych środków wyniosła 1,8 mld zł, w 2013 r. 1,3 mld zł, a w 2014 r. może osiągnąć 1,6 mld zł.

Jednocześnie NFZ wydatkował na refundację innowacyjnych leków (nowych substancji czynnych, dotychczas niefinansowanych ze środków publicznych) kwoty 14,3 mln zł w 2012 r. oraz 135,8 mln w 2013 r., co stanowi odpowiednio 0,2% i 1,4% budżetu NFZ przeznaczanego na refundację leków.

W sytuacji, kiedy budżet refundacyjny nie jest wydatkowany w całości zgodnie z planem, poprawa dostępu pacjentów do leków innowacyjnych powinna być jednym z priorytetów Ministra Zdrowia w obszarze polityki lekowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum