IMS Health/rynekzdrowia.pl | 08-12-2011 15:48

IMS: wzrost sprzedaży do aptek w listopadzie

Wartość rynku aptecznego w listopadzie 2011 r. wzrosła o 3,5 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

W porównaniu do października 2011 r. wartość rynku spadła o blisko 1 proc.

 Na miesiąc przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy refundacyjnej sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek wzrosła o 3,5 proc., czyli o blisko 70 mln zł więcej niż rok temu.- Choć w czwartym kwartale wartość rynku aptecznego rośnie szybciej niż w trzecim, to nie możemy mówić o dużych wzrostach. Tym bardziej, że liczba zachorowań na grypę w tym okresie wzrosła o prawie 10 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku nawet o ponad 40 proc. - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. 


- Daje się zatem zauważyć wyczekiwanie rynku na ogłoszenie ostatecznej listy leków refundowanych z nowymi cenami oraz jasnej wykładni dla wprowadzanych od stycznia przepisów. To od ich ostatecznego kształtu zależeć będzie, jaką dynamikę rynku zanotujemy w grudniu oraz  czy w całym roku wzrost wartości rynku będzie większy, czy mniejszy od 4 proc. - zaznacza Gawroński.

Po jedenastu miesiącach 2011 r. hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 21,4 mld zł, o 4 proc. (820 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ub. r.

- Jeszcze w grudniu apteki będą musiały dokonać zmian w oprogramowaniu komputerowym, dostosować się do wymogu zakazu reklamy i przygotować do przeceny zapasów leków. Na wprowadzenie tych zmian zostało już naprawdę niewiele czasu - dodaje ekspert IMS Health.W 2010 r. wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa około 13 860 aptek i punktów aptecznych.