IMS: szpitalny rynek leków na plusie

Autor: IMS Health, LJX/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2013 16:42

Wartość sprzedaży leków do szpitali (w cenach producenta netto) w 2012 roku wzrosła o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła niemal 3,2 mld zł - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

IMS: szpitalny rynek leków na plusie

- Warto odnotować, iż jest to kolejny rok, w którym obserwuje się wzrost sprzedaży. Co więcej, segment szpitalny, analizując od roku 2007, rośnie średnio rocznie rośnie na poziomie 9,3 procent - komentuje Przemysław Krajewski, ekspert IMS Health.

Segment szpitalny w istotnym stopniu jest uzależniony od poziomu publicznych nakładów, a jego dynamika w głównej mierze zależy od zakresu finansowania przez NFZ. W ostatnich latach wydatki na programy terapeutyczne znacząco rosły, co przełożyło się na wzrost sprzedaży, który w 2012 roku w największym stopniu zależał od wzrostu cen produktów i wzrostu sprzedaży preparatów już obecnych na rynku.

Segment szpitalny dzieli się na dwa obszary: zakupów bezpośrednich (od producenta) oraz zakupów pośrednich (od hurtowni). - Wartościowy udział zakupów bezpośrednich w całkowitych zakupach dokonanych przez apteki szpitalne w 2012 roku osiągnął około 18% - mówi Przemysław Krajewski. - Wartość udziału pierwszych pięciu dystrybutorów przekroczył 72%. Możemy więc mówić o stosunkowo dużej koncentracji tego segmentu.

Największe zmiany wartości sprzedaży obserwujemy w klasie L - leków przeciwnowotworowych i immunomodulujących. W tej klasie najsilniej widać było efekty istotnych zmian cen produktów, zarówno wzrostu cen - głównie w klasach L03B (interferony), L01X (pozostałe leki przeciwnowotworowe), jak również obniżenia cen produktów - głównie w klasach L01C (alkaloidy vinca i ich analogi), L01X (pozostałe leki przeciwnowotworowe). Cztery wiodące produkty pod względem wartości sprzedaży to: Herceptin, Glivec, Mabthera i Sutent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum