IMS/Rynek Zdrowia | 07-10-2011 15:03

IMS: słabszy kwartał na rynku leków

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w cenach hurtowych) spadła we wrześniu 2011 o około 1,4 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła niemal 2,1 mld złotych - wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

W porównaniu do sierpnia 2011 wartość rynku wzrosła o około 18 proc. - Po raz trzeci w tym roku wartość miesięcznej sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek była niższa niż w roku ubiegłym - informuje  Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- Dla rynku ma to o tyle duże znaczenie, że spadek sprzedaży nastąpił we wrześniu, w którym tradycyjnie notowano duże wzrosty sprzedaży związane z początkiem sezonu grypowego. Tym razem sprzedaż leków we wrześniu była o ponad 30 milionów zł niższa niż rok wcześniej i to mimo wzrostu zachorowań na grypę o ponad 30 procent - komentuje Marcin Gawroński

Po dziewięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 17,4 miliarda zł, czyli o ponad 4 proc. (prawie 690 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- W tym roku trzeci kwartał okazał się najsłabszy pod względem dynamiki wzrostu wartości sprzedaży. Wyniosła ona tylko pół procent, podczas gdy w pierwszym kwartale przekraczała 10 procent. Decydujący dla wyniku całego roku okaże się ostatni kwartał bezpośrednio związany z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej - podkreśla ekspert.