IMS: na nowej liście refundacyjnej znalazł się innowacyjny lek

Autor: IMS/Rynek Zdrowia • • 22 października 2014 14:32

Refundacją zostanie objęty innowacyjny lek zawierający afatynib stosowany w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc - informuje IMS Health, analizując projekt listopadowej listy leków refundowanych.

IMS: na nowej liście refundacyjnej znalazł się innowacyjny lek

Lek ten jest stosowany w zaawansowanym stadium choroby lub w przypadku, gdy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała. Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie produktu we wrześniu 2013 roku.

Do lipca 2014 r. lek ten był dostępny w 10 krajach europejskich. Uzyskanie pozytywnej rekomendacji AOTM (wcześniej dokonały tego również inne europejskie agencje) i wprowadzenie go do programu lekowego umożliwi dostęp do tego leku także polskim pacjentom.

Dobrą wiadomością dla pacjentów jest także zwiększenie dostępności leczenia poprzez rozszerzenie wskazań leków stosowanych już w ramach programów lekowych.

Do najważniejszych zmian należą: dodanie leku zawierającego sorafenib do programu lekowego – leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego (GIST), który do tej pory był dostępny w ramach chemioterapii niestandardowej, rozszerzenie zakresu wskazań refundacyjnych dla substancji octreotyd i winorelbina oraz zmiana treści programu lekowego - leczenie ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej, co pozwoli na objęcie leczeniem pacjentów poniżej 18 roku życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum