IMS: luty w aptekach nadal na minusie

Autor: IMS,LJX/rynekzdrowia.pl • • 16 lutego 2012 15:41

W pierwszych dwóch tygodniach lutego sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach przekroczyła 1 mld zł i była o 13 proc. mniejsza niż rok wcześniej - wynika z analizy firmy IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego na początku lutego nadal wpływa wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku. Zapasy leków, jakie pacjenci zgromadzili w grudniu ubiegłego roku w obawie przed wzrostem ich cen lub usunięciem z list refundacyjnych są cały czas konsumowane i wpływają na spadek wartości rynku na początku 2012 roku.

- W pierwszych dwóch tygodniach lutego pacjenci wydali w aptekach o około 160 mln zł mniej niż rok wcześniej. Kilkunastoprocentowe spadki sprzedaży w aptekach, jakie obserwujemy w lutym, nie są już tak duże jak te ze stycznia i świadczą o powolnym odbudowywaniu się sprzedaży aptek - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Największe spadki sprzedaży IMS Health zanotował w grupie leków na receptę. Na początku lutego sprzedaż tych leków wyniosła ponad 560 mln zł i była o 19 proc. mniejsza niż rok wcześniej. W ujęciu ilościowym spadek sprzedaży leków na receptę wyniósł 16 proc.

Największe spadki sprzedaży IMS Health obserwuje w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Ich sprzedaż w aptekach bardzo powoli się odbudowuje - na początku stycznia spadki wartości sprzedaży w tej grupie wynosiły około 70 proc. w ujęciu rok do roku, a na początku lutego nadal blisko 50 proc. Należy jednak pamiętać, że pod koniec grudnia 2011 roku wartość sprzedaży w tej grupie rosłą nawet o kilkuset procent.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadki sprzedaży w ujęciu rok do roku były mniejsze niż w przypadku leków na receptę i wyniosły na początku lutego 12 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym 9 proc. Pacjenci wydali w aptekach na leki bez recepty blisko 240 mln zł. Najbardziej, spadła sprzedaż środków ułatwiających trawienie i innych preparatów działających na przewód pokarmowy. Piętnastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży zanotowano w grupie preparatów stosowanych na skórę.

- W kolejnych tygodniach będziemy obserwowali stopniowe odbudowywanie się wartości sprzedaży w aptekach w miarę wyczerpywania się zapasów, jakie pacjenci zgromadzili w grudniu ubiegłego roku - dodaje ekspert IMS Health.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum