IMS Health o projekcie wrześniowej listy refundacyjnej

Autor: IMS/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2014 16:23

Ogłoszony projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywała od 1 września br., wprowadza do refundacji aptecznej nową substancję czynną stosowaną u osób z POChP - zauważa w komentarzu do projektu firma analityczno-doradcza IMS Health.

Tą nową substancją jest bromek glikopironium. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u osób dorosłych. We wrześniu 2012 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie leku do sprzedaży. W krajach Unii Europejskiej bromek glikopironium osiągnął w pierwszym półroczu 2014 r. wartość sprzedaży równą kwocie 40 mln euro i udział wartościowy w klasie ATC R03G3 na poziomie 6 proc. W Polsce udział tej substancji jest jak do tej pory poniżej 1 procenta.

Większa liczba chorych zyska dostęp do leczenia poprzez rozszerzenie dotychczasowych wskazań refundacyjnych dla obecnych już na listach 3 substancji czynnych. Refundacja denosumabem możliwa będzie także dla pacjentek powyżej 60 roku życia z dowolnym złamaniem osteoporotycznym. Wigabatryna dostępna będzie dla chorych z zespołem Westa, a posakonazol w refundacji aptecznej w trzech wskazaniach u dzieci poniżej 18 rż.  oraz - dodatkowo - w jednym wskazaniu w zakresie katalogu chemioterapii. Dotychczas lek ten był dostępny dla pacjenta w wąskim wskazaniu refundacyjnym od maja 2014 r.

Najistotniejsze zmiany w zakresie programów lekowych powodują zwiększenie liczby pacjentów mogących przystąpić do programu leczenia niedoborów odporności u dorosłych. W przypadku leczenia stwardnienia rozsianego istotne jest zniesienie ograniczenia czasu trwania terapii dla 2 leków stosowanych w tym programie.

W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano łącznie 63 produkty (wg kodów EAN). Nowo wprowadzone leki, za wyjątkiem jednego, to substancje czynne obecne już w ramach refundacji aptecznej.

Zmiany dopłaty pacjenta - podobnie jak w poprzednim obwieszczeniu - dotyczą w sumie 655 pozycji leków. Te dotyczące zarówno wzrostu, jak i spadku dopłaty, są niewielkie i nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki pacjenta na leki refundowane.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, wśród leków, dla których zmniejszy się dopłata pacjenta, znajduje się lek zawierający substancję czynną pegfilgrastim, stosowany u pacjentów leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu choroby nowotworowej. Poprzednia lista refundacyjna, obowiązująca od 1 lipca 2014 r.,  podniosła dopłatę pacjenta z kwoty ryczałtowej do 122,80 zł. W związku z tym sprzedaż leku na rynku aptecznym w lipcu 2014 r. w porównaniu do czerwca 2014 r., liczona w opakowaniach, spadła o ponad 58 proc. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum