Hurtownicy: obniżka marży ograniczy dostępność leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2013 20:41

Marża hurtowa na leki refundowane powinna zostać na poziomie 6 proc. Obniżka w przyszłym roku do 5 proc. wpłynie na ograniczenie pacjentom dostępności leków - przekonywali przedstawiciele hurtowni farmaceutycznych w środę, 9 listopada, podczas senackiej komisji gospodarki.

Hurtownicy: obniżka marży ograniczy dostępność leków
Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r., wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych. W 2012 r. marża hurtowa wynosiła 7 proc., w 2013 - wynosi 6 proc. urzędowej ceny zbytu, a od 2014 r. ma wynosić 5 proc. Ustawa wprowadziła też zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali.

Podczas środowego posiedzenia senackiej komisji hurtownicy farmaceutyczni przekonywali, że obniżenie marży urzędowej już doprowadziło do konieczności obniżenia kosztów, m.in. zamknięcie wielu magazynów z lekami, zwolnień pracowników, a to z kolei wpływa na rzadsze dostawy leków z hurtowni do aptek i gorszą dostępność do leków refundowanych dla pacjentów, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych Andrzej Stachnik przekonywał, że według niezależnych szacunków marża powinna wynosić co najmniej 6,6 proc. urzędowej ceny zbytu, co zapewniłoby pokrycie kosztów dystrybucji, jednak hurtownicy chcą chociaż zachowania jej na obecnym poziomie 6 proc., biorąc pod uwagę stanowisko ministerstwa, które zapowiedziało, że marży nie podwyższy.

Jak podkreślał potrzebna jest szybka nowelizacja ustawy refundacyjnej w tym zakresie tak, aby w 2014 r. nie doszło do obniżki marży, ponieważ to może wpłynąć na ograniczenie dostępności pacjentów do leków. 

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że celem ustawy refundacyjnej było wyeliminowanie patologii na rynku leków refundowanych. Według niego przed wejściem w życie ustawy pacjenci pod wpływem akcji marketingowych prowadzonych przez hurtownie i apteki kupowali zbyt wiele leków, a to prowadziło do nadmiernego spożycia medykamentów i nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych na leki refundowane. - Skutkiem ustawy był spadek nadmiernej konsumpcji leków i przesunięcie środków na refundację kolejnych nowoczesnych leków - mówił.

Poinformował, że wkrótce do Sejmu trafi projekt noweli ustawy refundacyjnej i "to w gestii parlamentarzystów będzie decyzja, czy zasadne jest podnoszenie marży dla hurtowników, a tym samym zmniejszanie puli środków publicznych dla pacjentów". Według niego, mimo iż obecnie obowiązująca ustawa refundacyjna zmieniła warunki funkcjonowania rynku, to nadal hurtownie farmaceutyczne są w dobrej kondycji. 
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum