×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Homeopatia w aptekach. "Potrzebne jest jednoznaczne stanowisko farmaceutów"

Autor: oprac. LJ • Źródło: Petycje02 lutego 2023 16:00

Nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe wykazujące przewagę homeopatii nad placebo. Dlatego Naczelna Rada Aptekarska powinna zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko - uważa autor petycji do NRA.

Homeopatia w aptekach. "Potrzebne jest jednoznaczne stanowisko farmaceutów"
Czy Naczelna Rada Aptekarska podejmie stanowisko w sprawie homeopatii? Fot. ShutterStock
  • Pojawiła się petycja w sprawie zajęcia stanowiska przez Naczelną Radę Aptekarską w temacie homeopatii
  • Autor petycji przypomina, że nadal nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe, wykazujące przewagę homeopatii nad placebo
  • Jednoznacznie negatywne stanowisko w sprawie stosowania homeopatii i pokrewnych, nienaukowych metod, zajęła Naczelna Rada Lekarska

"Nie ma dowodów naukowych o przewadze homeopatii nad placebo"

Jeden z farmaceutów zamieścił na Twitterze prośbę o poparcie petycji w sprawie zajęcia stanowiska przez Naczelną Radę Aptekarską w sprawie homeopatii.

Autorzy petycji nawołują NRA o zajęcie "jednoznacznego i zdecydowanego stanowiska w sprawie homeopatii, które miałoby wskazywać, że:

  • zasady tej metody nie są zgodne z aktualną wiedzą medyczną;
  • jest to metoda oparta na stosowaniu bezwartościowych preparatów, o niepotwierdzonym naukowo działaniu;
  • nie istnieją jednostki chorobowe, w których zastosowanie homeopatii miałoby potwierdzoną badaniami skuteczność terapeutyczną przewyższającą placebo.

"W ostatnich latach jesteśmy świadkami coraz większej ekspansji nieracjonalnych, niepotwierdzonych metod i teorii, także tych dotykających dziedzin  medycyny i farmacji. Przy braku wystarczającej wiedzy i zdolności krytycznej oceny przez pacjentów, stwarza to ryzyko potencjalnie groźnych konsekwencji zdrowotnych, prowadzących w skrajnych przypadkach do zagrożenia życia. Jedną z takich metod, niespełniających wymagań stawianych współczesnej medycynie, jest homeopatia" - czytamy w piśmie.

Dalej: - Na przedstawicielach zawodów medycznych, a więc zawodów zaufania publicznego, spoczywa obowiązek walki z niesprawdzonymi teoriami oraz dezinformacją. Farmaceuci muszą opierać się w swojej pracy na aktualnej wiedzy medycznej, mającej potwierdzenie w dowodach naukowych.

Ustawa o zawodzie farmaceuty wyraźnie precyzuje sposób postępowania:

"Farmaceuta ma obowiązek wykonywać zawód z należytą starannością, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy farmaceutycznej i medycznej, dostępnymi mu metodami oraz zgodnie z zasadami etyki i deontologii zawodowej”.

W piśmie podkreślono, iż "obowiązkiem farmaceuty jest udzielanie rzetelnych, wiarygodnych informacji, również  pacjentom rozważającym stosowanie produktów homeopatycznych. Przede wszystkim: informacji o braku ich potwierdzonej skuteczności oraz zagrożeniach z tego wynikających. Nadal bowiem nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe, wykazujące przewagę homeopatii nad placebo".

Aspekt ryzyka dla pacjentów, płynący z zaniechania leczenia na rzecz stosowania homeopatii, został bardzo mocno podkreślony w stanowisku Naukowej Rady Doradczej Akademii Europejskich (European Academies’ Science Advisory Council, EASAC): ”homeopatia może być szkodliwa dla pacjentów, jeśli stosując ją opóźniają oni poszukiwanie pomocy w medycynie opartej na wiedzy”.

Naczelna Rada Lekarska negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii

W petycji autorzy przypominają wypowiedzi przedstawicieli Izby z różnych wcześniejszych lat:

  • Dla nas obydwa rodzaje medykamentów [leki i produkty homeopatyczne, przyp. autora] mają te same prawa do nazywania się lekami, a tym samym do stosowania ich w różnego rodzaju procesach leczenia
  • Naczelna Rada Aptekarska popiera homeopatię, która jest integralną częścią medycyny, uznaną przez Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia

"Opinie te stoją w wyraźnej sprzeczności z aktualną wiedzą medyczną i budzą od lat uzasadniony sprzeciw wielu polskich farmaceutów, jako szkodzące wizerunkowi zawodu i podważające jego wiarygodność" - oceniają przeciwnicy homeopatii.

Przypominają, że podstawy homeopatii nadal znajdują się wśród standardów kształcenia studentów na kierunku farmacja. Również w ofercie szkolenia ciągłego jednej z uczelni medycznych, z założenia mającego zapewniać farmaceutom aktualną wiedzę, możemy znaleźć kurs "Preparaty homeopatyczne", pozwalający słuchaczom uzyskać 8 punktów edukacyjnych.

Na temat homeopatii zdecydowanie wypowiedział się w 2008 roku samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów, podejmując konsekwentne działania, prowadzone do dziś. Naczelna Rada Lekarska negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych, nienaukowych metod przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów, a także organizowanie szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych. Mimo prób podważenia tego stanowiska, między innymi w wieloletnim postępowaniu przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, NRL obroniła swoje racje.

W ocenie autorów petycji, "brak porozumienia samorządów zawodowych lekarzy i farmaceutów w sprawie stosowania homeopatii utrudnia w znacznym stopniu podjęcie skutecznych inicjatyw, mających na celu naprawę przestarzałych i wadliwych regulacji prawnych zarówno krajowych, jak i unijnych". 

- Zmiany te muszą uwzględniać fakt, że homeopatia nie jest oparta na dowodach naukowych oraz nie istnieją choroby, w których stosowanie homeopatii miałoby potwierdzoną badaniami skuteczność wyższą od placebo. Marginalizowanie problemu homeopatii i jej podobnych metod, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów i jednocześnie jest podatnym gruntem dla działalności oszustów i szarlatanów - czytamy w piśmie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum