HCC: dobry projekt musi zakończyć się skuteczną komercjalizacją

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2016 18:33

Innowacyjna gospodarka decyduje o konkurencyjności społeczeństw, a my stale poszukujemy przewagi konkurencyjnej - mówił prof. Jerzy Buzek, były premier, szef unijnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), na sesji "Innowacje w medycynie" podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

W opinii wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy trzeba sprawić, by Polacy rozwijali swoje wynalazki w kraju. Fot. PTWP

- Zajmujemy się zdrowiem obywateli, ale chcemy też podnieść poziom leczenia. Wszelkie innowacje to wzrost konkurencji. A to przekłada się na wzrost gospodarczy - dodał prof. Buzek.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej realizowany jest obecnie 8 program ramowy Horyzont 2020.

- Budżet tego programu jest o 20 procent wyższy w porównaniu do nakładów poprzedniego programu. To oznacza ogromne pieniądze na zdrowie. Jeśli chodzi o wysokość finansowania, priorytetem są nakłady na leczenie chorób układu krążenia, onkologię i leczenie chorób mózgu - podawał Jerzy Buzek.

Jak podkreślał Łukasz Zalicki, partner EY, medycyna to wyzwanie dla kontroli wydatków: - Czasem, żeby coś zyskać, trzeba wpierw wyłożyć pieniądze. Tymczasem dla płatnika jest to koszt. Dlatego trzeba go przekonać, że wydatki na innowację to korzyść i inwestycja w zdrowie obywateli.

- Medycyna jest gałęzią przemysłu z dużymi perspektywami - ocenił z kolei Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Dodał, że Polacy mają świetne pomysły na innowacje. - Martwi mnie jednak to, że rozwijają je i komercjalizują za granicą. Musimy ich zatrzymać, by rozwoju wynalazków dokonywali w kraju - podkreślał.

Jego zdaniem, na innowacje można lepiej wykorzystać skromne, ale dostępne pieniądze w Polsce.

- Dzisiaj wybieramy do sfinansowania dziesięć projektów, z czego dwa okazują się w miarę dobre. Ale państwo nie odnosi żadnej korzyści z takich inwestycji. Przyjmujemy dziwne kryteria oceny projektów. To powinny być przede wszystkim takie programy, które mogą zakończyć się skuteczną komercjalizacją - mówił Krzysztof Łanda.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum