Grzegorz Rychwalski: bezpieczeństwo lekowe wymaga odbudowy produkcji API w kraju

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia18 listopada 2021 14:01

Europa, w tym Polska, stały się uzależnione od azjatyckich dostaw substancji czynnych (API), bez których nie zostanie wyprodukowany żaden lek. - Polski przemysł farmaceutyczny wymaga wsparcia, aby bezpieczeństwo lekowe kraju nie było zagrożone - podkreśla Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowych Producentów Leków. Fot. PTWP
  • Europa jest silnie uzależniona od dostaw sprowadzanych z Azji substancji czynnych (API) niezbędnych do produkcji leków
  • Parlament Europejski dostrzegł zagrożenie bezpieczeństwa lekowego Europy i wydał w tej sprawie we wrześniu 2020 roku rezolucję
  • Polski przemysł farmaceutyczny oczekuje wsparcia państwa w zakresie przywrócenia produkcji substancji czynnych, API
  • Krajowy Plan Odbudowy przewiduje 300 mln euro na wsparcie dla krajowych producentów leków. Ta kwota zawarta jest jednak w pożyczkach, dotąd nie wiadomo na jakich warunkach będą udzielane

Bezpieczeństwo lekowe Polski zagrożone

Jak zauważa Grzegorz Rychwalski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowych Producentów Leków, jeszcze w latach 2017-2019, gdy przedstawiciele przemysłu farmaceutycznego zwracali uwagę jak silne jest uzależnienie Europy od substancji czynnych (API) do produkcji leków sprowadzanych z Azji, takie spostrzeżenia wśród decydentów w gremiach unijnych nie były rozpoznawane jako zagrożenie.

- W 2020 roku, tuż przed pandemią Covid-19, nastąpiła zmiana podejścia. Wtedy Parlament Europejski zaczął zastanawiać się czy faktycznie nie wyzbyliśmy się strategicznego przemysłu - mówi prezes Grzegorz Rychwalski.

Rezolucję Parlamentu Europejskiego z 17 września 2020 roku była pierwszym tego rodzaju dokumentem unijnym, który stwierdzał jak ważną rolę odgrywają API w przemyśle farmaceutycznym, ale - co istotniejsze - w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego Europy i poszczególnych państw europejskich.

Mamy jeszcze własny przemysł farmaceutyczny

W tej rezolucji - przypomina Rychwalski - po raz pierwszy pojawiły się istotne liczby ukazujące uzależnienie od łańcuchów dostaw importowanych API. Na przykład informacja, że aż 80 proc. substancji czynnych sprowadzanych jest z Azji do Europy.

Wiele państw zastanawia się, co zrobić by przywrócić produkcję API w Europie.

- My przemysł farmaceutyczny w Polsce jeszcze mamy. Możemy uczyć się na przykładzie innych państw członkowskich czy innych regionów świata - mówi wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego - Krajowych Producentów Leków.

Francja wprowadza dwa duże projekty. Jest projekt euroklastra we Włoszech dofinansowany miliardami euro. Są też inicjatywy podejmowane w partnerstwach publiczno-prywatnych np. w Austrii.

- Mamy nadzieję, że wsparcie dla produkcji API będzie także w Polsce. W Krajowym Planie Odbudowy mamy dedykowany komponent, który mówi o substancjach czynnych, o lekach gotowych i tam jest zaszyte 300 mln euro na wzrost przemysłu krajowego - zaznacza prezes Rychwalski.

Jakie wsparcie dla produkcji API w Polsce?

Dodaje, że można zastanawiać się czy kwota 300 mln euro wsparcia dla polskiego przemysłu farmaceutycznego, to dużo, czy mało. Istotniejsze jest jednak w tej chwili to, że ta kwota ma być przekazana niestety tylko w pożyczkach.

- W dyskusjach, które prowadzimy z Komisją Europejską, z Parlamentem Europejskim zawsze jest powtarzane, że te pożyczki będą udzielane na bardzo dobrych warunkach. Gdy jednak zadajemy pytanie jakie są te warunki, czy zbliżone do rynkowych, czy też może jest to pożyczka z zerową stopą procentową, to niestety nikt nie jest w stanie nam udzielić odpowiedzi - mówi Grzegorz Rychwalski, podkreślając niepewność sytuacji w jakiej znajdują się polscy producenci leków.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Czytaj także:
Polityka lekowa jak unijna polityka rolna? "Żeby ziemniak tu urósł, trzeba go dotować"

Chiny będą nam dyktować ceny leków? Cały świat im na to pozwolił

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum