Grzegorz Kucharewicz: zakończenie kształcenia techników to dobra decyzja

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2014 20:14

Decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej, popierana przez Ministerstwo Zdrowia, o stopniowym wygaszaniu kształcenia techników farmaceutycznych i ostatecznym zakończeniu nauczania w tym zawodzie w roku szkolnym 2018/2019 jest zgodna ze stanowiskiem Naczelnej Rady Aptekarskiej - komentuje nowelizację rozporządzenia MEN w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

- Mamy też nadzieję, że ten problem został rozwiązany raz na zawsze. Decyzja o zakończeniu kształcenia techników farmaceutycznych zgodna jest z duchem europejskim - dodaje prezes, przypominając o deklaracji bolońskiej i dyrektywie unijnej, zgodnie z którą powinniśmy kształcić fachowców na poziomie wyższym jednostopniowym.

Zwraca również uwagę na rynek pracy dla techników farmaceutycznych, który stopniowo się kurczy. - Już dzisiaj część z nich ma problem z odbyciem stażu w aptece, a potem znalezieniem pracy. Ta tendencja tylko by się pogłębiała. Co roku szkoły policealne wypuszczają na rynek kolejnych techników. Jednocześnie nie obserwujemy zjawiska lawinowego przyrostu nowych aptek. Jest wręcz odwrotnie - apteki z powodów ekonomicznych upadają.

Szef samorządu aptekarskiego nie obawia się także deficytu pracowników na rynku: - Co roku uczelnie medyczne opuszcza około tysiąca farmaceutów. Część z nich znajduje pracę w przemyśle farmaceutycznym, hurtowniach, aptekach szpitalnych czy w instytutach naukowych. Pozostali będą pracować w aptekach ogólnodostępnych, oferując pacjentom odpowiedniej jakości opiekę farmaceutyczną. Mamy gwarancję, że stopniowa wymiana pokoleniowa farmaceutów zapewni ciągłość pracy aptek.
 
- Nie należy też zapominać, iż mamy już tysiące techników farmaceutycznych, którzy zachowają swoje uprawnienia i będą pracować w aptekach przez kolejne 20-30 lat. Zmiana rozporządzenia prowadzi jedynie do tego, by pracownikami aptek, odpowiedzialnymi za wysoką jakość obsługi pacjenta, byli przede wszystkim farmaceuci, a więc specjaliści mający odpowiednią wiedzę i kwalifikacje uzyskane podczas wieloletnich studiów - dodaje prezes Kucharewicz.
 
Ma nadzieję, że część techników będzie podnosić swoje kwalifikacje i kontynuować naukę w szkołach wyższych na wydziałach farmaceutycznych.
 
- Liczymy też na to, że dojdzie do takich zmian prawnych, w tym wprowadzenia do porządku prawnego kryteriów demograficznych i geograficznych oraz reguły "apteka dla aptekarza lub spółki aptekarskiej", które wpłyną na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek. Wtedy nie będzie problemu z zatrudnieniem wykwalifikowanych farmaceutów i oferowaniem im godziwych zarobków. To samo dotyczyć będzie techników. Wynagrodzenie farmaceutów, odpowiadające ich wysokim kwalifikacjom, musi umożliwić im godne życie - stwierdza dr Grzegorz Kucharewicz.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum