Gowin zapowiada odtworzenie polskiej produkcji farmaceutycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 14:54

Celem Polski musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych w kluczowych obszarach, chodzi m.in. o produkcję farmaceutyczną - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin zapowiada odtworzenie polskiej produkcji farmaceutycznej
Gowin: - Chodzi m.in. o produkcję farmaceutyczną i medyczną. Fot. PTWP

Jak zaznaczył szef MRPiT, który uczestniczył w środę (24 lutego) w internetowym 3. Forum Akademicko-Gospodarczym 2021, warunkiem zwiększenia konkurencyjności i produktywności naszej gospodarki jest ścisła współpraca biznesu z nauką. W przeciwnym razie "wypadniemy z globalnego wyścigu".

Wskazał, że jeszcze intensywniejsze wykorzystanie wiedzy i technologii w gospodarce to jeden z celów opracowywanej w MRPiT strategii produktywności. - Jej realizacja przyczyni się do progresywnego wzrostu produktywności w warunkach gospodarki neutralnej klimatycznie o obiegu zamkniętym, opartej na danych" - powiedział Gowin.

Minister podkreślił, że szczególną rolę we wzroście produktywności przypisano rozwojowi przemysłu i polityce przemysłowej, co jest związane m.in ze zdolnością tego sektora do "absorbcji nowych technologii i skalowania produkcji".

W opinii Gowina rozwój przemysłu w Polsce powinien być wielokierunkowy.

Jako "osie rozwojowe wyznaczające politykę przemysłową Polski" wymienił  odtworzenie zdolności produkcyjnych w kluczowych obszarach. - Chodzi m.in. o produkcję farmaceutyczną i medyczną - podkreślił.

Wskazał też na skrócenie łańcuchów dostaw oraz dywersyfikację źródeł surowców i półproduktów, "która zapewni stabilność produkcyjną i suwerenność gospodarczą Polski i Europy".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze