×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gorzów Wielkopolski: nie wszystkie apteki wezmą udział w proteście; sieciowe mówią "nie"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia16 stycznia 2012 13:15

Lubuska Okręgowa Rada Aptekarska spodziewa się, że w poniedziałek (16 stycznia) w proteście aptek weźmie udział ok. 40 proc. placówek w regionie. W Gorzowie Wielkopolskim do protestu nie przyłączy się jedna z sieci aptek.

Gorzów Wielkopolski: nie wszystkie apteki wezmą udział w proteście; sieciowe mówią "nie"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówki tej sieci będą pracowały normalnie, a do wejścia w życie nowelizacji ustawy refundacyjnej będą realizować recepty z pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Jak poinformował PAP prezes Lubuskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Ryszard Kiedrowski, z danych jakie ma, wynika że do godz. 11 udział w proteście zapowiedziało ok. 40 proc. aptek w regionie.

Dodał, że większość z nich planuje przerwę w pracy między godz. 13 a 14, a kilku właścicieli zapowiedziało, że z różnych powodów nie zamknie aptek w tym czasie, jednak rygorystycznie będą sprawdzać poprawność wypisania przedkładanych recept.

W przesłanym PAP komunikacie o odstąpieniu od protestu poinformował prezes GWM Sp. z o.o. Grupa Aptek Strywald, Waldemar Strychanin. Sieć posiada w Gorzowie osiem aptek; w sumie w mieście jest ich 43.

"Uznajemy prawomocne przepisy prawa za obowiązujące, a pisemne złożenie przyrzeczenia, zarówno przez prezesa NFZ, jak i ministra zdrowia - za zgodne z obowiązującym prawem. Nikt nie ma prawa do prowadzenia swojej politycznej i korporacyjnej walki, a taka sytuacja ma obecnie miejsce i dotyczy różnych szczebli samorządu aptekarskiego. W jej wyniku wszelka szkoda w rzeczywistości dotyka tylko pacjenta" - głosi komunikat.

Treść komunikatu zostanie zamieszczona we wszystkich aptekach należących do Grupy Strywald, która poza Gorzowem jest właścicielem aptek w Słupsku, Sztumie i Lęborku (po jednej w każdym z tych miast).

Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do aptekarzy, by od poniedziałku w godz. 13 - 14 leki były wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu. Ma to dotyczyć m.in. ciężkich chorób przewlekłych, gdy brak przyjęcia medykamentu może mieć poważne konsekwencje.

NRA wezwała farmaceutów do "rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum