Generyki stanowią zdecydowaną większość sprzedawanych w Polsce leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2012 18:07

Aż ponad 85 proc. sprzedawanych w naszym kraju leków to preparaty odtwórcze, czyli tzw. generyki - wynika z danych Polskiego Związku Przedstawicieli Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), reprezentującego krajowych producentów leków generycznych.

W ujęciu wartościowym, czyli cen farmaceutyków, generyki stanowią 65 proc. naszego rynku. Większość z nich - 66 proc. - wytwarzanych jest w Polsce.

Przewaga leków odtwórczych na naszym rynku farmaceutycznym wyróżnia Polskę na tle innych państw europejskich. W Niemczech stanowią one ponad 41 proc. wszystkich leków (23 proc. w ujęciu wartościowym), natomiast w Czechach - odpowiednio 55 proc i 32 proc.

W całej Europie generyki pod względem ilościowym stanowią prawie 50 proc. wszystkich leków wydawanych pacjentom.

PZPPF przekonuje, że dzięki lekom generycznym pacjenci mają większy dostęp do preparatów, które mogą kupić po znacząco niższej cenie. Korzysta na tym również Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż zmniejszają one koszty refundacji farmaceutyków.

Po wygaśnięciu patentu na dany lek i rozpoczęciu produkcji leków odtwórczych przez różnych wytwórców, ich cena spada zwykle od 20 do 80 proc.

Generyk zawiera tę samą czynną substancję leczniczą co lek oryginalny, dlatego może być jego zamiennikiem. Do sprzedaży można go dopuścić po wygaśnięciu w UE odpowiednich patentów chroniących lek oryginalny. Na ogół obowiązują one przez 20 lat, ale mogą być przedłużone o kolejne 5 lat po uzyskaniu tzw. dodatkowych świadectw ochronnych (SPC).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum