×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gdynia: licealiści pracują nad nowym lekiem

Autor: trojmiasto.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia15 grudnia 2015 11:25

Gdyńscy licealiści w laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego pracują nad wynalezieniem leku na antybiotykooporność.

Gdynia: licealiści pracują nad nowym lekiem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt badawczy "Celowana Terapia Fotodynamiczna" ma doprowadzić do produkcji biomolekuły, która będzie alternatywą dla antybiotyków.

Autorami pomysłu są uczniowie trzeciej klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO w Gdyni. Szkoła pomogła im m.in. w kontakcie z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Badania ruszyły w styczniu nad biomolekułą, która selektywnie może niszczyć komórki gronkowca.

Opracowana przez licealistów metoda zakłada modyfikację bakterii Escherichia coli tak, aby wytwarzały one pożądaną biomolekułę, która będzie niszczyć komórki patogenu. Pierwszym celem badań jest biomolekuła zdolna do walki z gronkowcem złocistym, ale projekt zakłada stworzenie kolejnych, dostosowanych do innych patogenów.

Celowana terapia fotodynamiczna to gwarancja nie tylko większego powodzenia w leczeniu zakażenia, jej zaletą jest także brak możliwości uodpornienia się na nią - informuje Gazeta Wyborcza.

Więcej: www.trojmiasto.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum