Gdy pacjent sądzi, że jest mądrzejszy od lekarza...

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 19:40

Tylko 65 proc. pacjentów deklaruje ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich. Zdaniem lekarzy, to i tak dobry wynik.

Ich zdaniem, nader często pacjenci lekkomyślnie odstawiają leki i lekceważą dietę, szczególnie niezbędną przy schorzeniach przewlekłych. Chorzy często wprowadzają  lekarza w błąd, mówiąc że przestrzegają wszelkich jego zaleceń, by nie miał do nich pretensji. Boją się również przyznać, że zapomnieli o przepisanych dawkach.

Im dłużej trwa kuracja, tym mniej pacjentów się do niej stosuje. Im więcej leków ma pacjent zapisanych, tym częściej  samodzielnie  modyfikuje terapię, według własnego „widzimisię“. Tylko 25 proc. chorych wykorzystuje jeden lub niektóre z przepisanych leków.

Wielu lekarzy, mając nawet świadomość takiego postępowania ze strony pacjentów, nie zwraca na to uwagi. Z czystej bezsilności albo pośpiechu, także z braku staranności wobec chorego.

Zdaniem psychologa społecznego, doktor Katarzyny Korpolewskiej, lekarz ma najczęściej jedynie około 15 minut na rozmowę z pacjentem podczas wizyty w gabinecie:

– W tym czasie trudno jest przeprowadzić wywiad, zbadać go i szczegółowo przedstawić zalecenia, z dokładnym wyjaśnieniem i uzasadnieniem, dlaczego ich przestrzeganie jest tak istotne w terapii. Lekarz  nie ma czasu na przekonanie pacjenta, że przestrzeganie zaleceń terapii przyniesie mu korzyści. Czasem, nawet jeśli pacjent stosuje się do zaleceń, a nie może  się dostać do specjalisty, by otrzymać kolejną  receptę, przerywa terapię.

Zdaniem dr Korpolewskiej, inną przyczyną braku compliance, czyli współpracy lekarza z pacjentem, jest brak zrozumienia:

– Często lekarze posługują się specjalistycznym językiem, niezrozumiałym dla pacjenta. A pacjent nie pyta, bo obawia się irytacji lekarza, lub nie chce zdradzić braku zaufania wobec niego. Zdarza się też, że zestresowany po wyjściu z gabinetu, zapomina o zaleceniach lekarza.

Pacjenci odstawiają leki również wtedy, gdy nie widzą szybkiej poprawy lub gdy doświadczają skutków ubocznych ich działania (szczególnie ze strony przewodu pokarmowego). Czasem zarzucają terapię, obawiając się o skutki uboczne w wyniku długotrwałego przyjmowania leków. Zdarza się, że farmaceutyki wywołują większe dolegliwości, niż sama choroba. Czasem jednak, mimo nieprzyjemnych objawów dodatkowych leki trzeba zażywać. Przekonać do tego może tylko lekarz.

Bywa też i tak, że chorzy odstawiają  leki, gdy nastąpi chwilowa poprawa – 31 proc. przewlekle chorych wykorzystuje tylko część opakowania leku przepisanego przez lekarza. Są przekonani, że środki zadziałały i nie trzeba więcej ich zażywać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum