Gdańsk: pracują nad stworzeniem leku przeciwnowotworowego do spółki z Amerykanami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 10:52

Polskie uczelnie wraz z amerykańskim National Cancer Institute pracują nad wspólnym projektem wynalezienia nowego celowanego leku biotechnologicznego dedykowanego chorym na nowotwór.

Gdańsk: pracują nad stworzeniem leku przeciwnowotworowego do spółki z Amerykanami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Koordynatorem projektu jest firma Adamed. Koszt wprowadzenia leku do badań klinicznych szacowany jest na 84 mln zł. Ponad jedna trzecia tej kwoty, ok. 31 mln zł, pochodzi ze środków unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Badania są prowadzone w Akademii Medycznej w Gdańsku, w przedsięwzięciu biorą udział także Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Gdanska.

Projekt wpisano na listę indywidualnych projektów kluczowych, czyli największych polskich inwestycji realizowanych przy wykorzystaniu środków unijnych.

– Środki, które skierowaliśmy na projekt 3CLA oraz ścisła współpraca z wiodącymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami specjalizującymi się w terapii raka, jak National Cancer Institute w Stanach Zjednoczonych, niosą ogromną szansę na opracowanie nowatorskiej terapii – uważa Małgorzata Korpusik, dyrektor Pionu Badań i Rozwoju w firmie Adamed.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze