Gdańsk: NIK kontroluje związki lekarzy ACK z firmami farmaceutycznymi

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2009 14:56

Najwyższa Izba Kontroli bada co łączy lekarzy z Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z firmami farmaceutycznymi. Kontrolerzy chcą dojść czy lekarze kontaktowali się z firmami za wiedzą szpitala i ile placówka na tym zarobiła.

- Kontrola obejmuje lata 2006-2008. NIK sprawdza także procedury związane m.in z zamówieniami publicznymi, w tym zakupem leków i sprzętu a także umowami na sponsorowanie wyjazdów służbowych lekarzy przez firmy medyczne. Kontrolowane są też procedury dotyczące badań klinicznych nad nowymi lekami – mówi Jacek Kościelniak, wiceprezes NIK.

Dyrektor gdańskiej placówki, Jacek Domejko  twierdzi, że nie wie o żadnym przypadku, w którym lekarze testowaliby leki bez wiedzy jego lub uczelni. Od trzech lat obowiązuje w szpitalu procedura rejestrowania umów z firmami farmaceutycznymi .

Okazuje się jednak, że w przeszłości w przypadku co najmniej jednego profesora uczelnia nie miała wiedzy o jego umowie na testowanie leków. Kilka lat temu znany gdański ginekolog zawarł umowę z koncernem farmaceutycznym i badał lek na raka.

Sprawa wyszła na jaw, po anonimowym liście, który otrzymały władze Akademii Medycznej w Gdańsku. Rektor zawiadomił prokuraturę. Śledztwo zostało jednak umorzone a profesor oddał szpitalowi kilkaset tysięcy złotych. Był to już kolejny przypadek, w którym ten sam lekarz podjął na własną rękę współpracę z firmą farmaceutyczną.

Po tym zdarzeniu władze uczelni i kierownictwo Szpitala Klinicznego w Gdańsku zobowiązały wszystkich lekarzy do rejestrowania umów na badania kliniczne z firmami farmaceutycznymi. Właśnie głównie ta działalność będzie kontrolowana przez NIK.

Sprawdzane są finanse placówki w latach 2006-2008. Sprawa jest rozwojowa, bo jak wynika z nieoficjalnych informacji mają się do niej włączyć Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na razie jednak ich rzecznicy nie potwierdzają tego faktu.

Kontrola NIK w gdańskim ACK ma zakończyć się w maju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum