Gadomski: nowe terapie dla chorych na hemofilię bez przetargu?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 12:19

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z mediami  przyznał, że rozważane jest przeniesienie finansowania leków na hemofilię do Narodowego Funduszu Zdrowia. Resort chciałby, aby zakup czynników krzepnięcia odbywał się z pominięciem procedury przetargowej.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Fot. PTWP

Gadomski przyznał, że system, który funkcjonuje, nie jest dobry. - Tracimy mechanizmy, które daje nam ustawa refundacyjna i które możemy realizować zgodnie z prawem: działanie komisji ekonomicznej, negocjacje czy pewne niejawne elementy tych negocjacji. Chcielibyśmy w 2020 r. wprowadzić zmianę ustawową, która umożliwi nam przejście przez procedurę refundacyjną. Czy będzie to finansowane w ramach świadczeń przez NFZ czy przez Ministerstwo Zdrowia, nie mamy odpowiedzi. Ważne, żebyśmy zachowali ten sam standard i ten sam poziom. A źródło finansowania wydaje się mniej istotne - tłumaczył wiceminister.

Leki dla osób z hemofilią kupuje się w ramach przetargów, które wygrywa ten, kto jest tańszy. A nowoczesne rekombinowane terapie kosztują więcej. Sytuacja ta ma szansę się zmienić. Resort zdrowia zaczyna wysyłać sygnały o tym, że mogą być one dostępne w ramach procedury refundacyjnej - komentuje Rzeczpospolita.

Zaznacza, że ustawa refundacyjna daje duże możliwości wpływania na cenę, co jeszcze zwiększyłoby dostęp do czynników krzepnięcia, w tym tych rekombinowanych.

Hemofilia to choroba genetyczna zaliczana do osoczowych skaz krwotocznych. Krew osób dotkniętych hemofilią krzepnie dłużej niż u przeciętnego człowieka. 

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum