GSK wycofuje część produktów NiQuitin z Polski

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2014 16:01

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare dobrowolnie wycofuje z aptek i sieci dystrybucji część produktów nikotynowej terapii zastępczej - informuje firma w komunikacie.

Jak podaje GSK, w Polsce czasowo wycofywane są pastylki NiQuitin 2mg i 4mg oraz tabletki NiQuitin Mini 1.5mg i 4mg. Dostępne pozostają produkty nikotynowej terapii zastępczej: plastry NiQuitin i NiQuitin Przezroczysty oraz NiQuitin Miętowe Listki.

''Decyzja o wycofaniu niektórych produktów nikotynowej terapii zastępczej jest konsekwencją stwierdzenia odchyleń od standardów jakościowych w procesie produkcji tych preparatów w fabryce w Aiken w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzona analiza jakościowa samych produktów finalnych dopuszczonych do sprzedaży potwierdziła, że spełniają one wszystkie normy i są bezpieczne dla zdrowia. Osoby, które posiadają w tej chwili opakowania wycofywanych produktów, mogą bezpiecznie dokończyć ich stosowanie'' - czytamy w komunikacie.

Wycofywanie produktów odbywa się zgodnie ze standardową procedurą dotyczącą tego typu przypadków. GSK współpracuje w tym zakresie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dla konsumentów, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje w tej sprawie, udostępniony został specjalny numer infolinii: 22 576 95 68, czynny w dni powszednie w godz. 9-17.

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) jest jedną z najpopularniejszych metod farmakologicznego leczenia uzależnienia od nikotyny. Polega na podawaniu w kontrolowanych dawkach wytworzonej laboratoryjnie nikotyny. Leki z Nikotynowej Terapii Zastępczej zmniejszają objawy odstawienia papierosów. Zawierają jedynie nikotynę, bez 4000 innych związków zawartych w dymie tytoniowym.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum