GIS ostrzega przed wycofanym produktem z rynku. Zawiera on zbyt wysoki poziom alkaloidów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP03 stycznia 2023 06:14

GIS poinformował o wycofaniu z rynku pyłku kwiatowego. Powodem było przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych.

GIS ostrzega przed wycofanym produktem z rynku. Zawiera on zbyt wysoki poziom alkaloidów
GIS ostrzega przed partią pyłku kwiatowego. Fot. Shutterstock

 

GIS wycofał produkt z obrotu

GIS poinformował, że "w badaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w produkcie Pyłek kwiatowy".

- Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów - wskazano w komunikacie opublikowanym w poniedziałek.

Podano, że chodzi o produkt Pyłek kwiatowy z numerem partii: 26/08/2024 08:36 7/1, którego data minimalnej trwałości to 26.08.2024. Producent produktu jest Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" Sp. z o.o. Stróże 235, 33-331 Stróże

Poinformowano, że "producent podjął działania w celu zwiększenia kontroli surowca w zakresie poziomu alkaloidów pirolizydynowych". "W ramach działań naprawczych producent rozpoczął procedurę wycofania z rynku oraz poinformował odbiorców kwestionowanego towaru" - czytamy w komunikacie GIS.

Zapewniono, że "Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Sączu nadzoruje proces wycofywania prowadzony przez producenta".

Jak zaznacza GIS, "nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze