×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GIF wycofuje serię morfiny z obrotu

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2023 13:00

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego serii kraju morfiny. Powodem jest kruszenie się szklanych ampułek.

GIF wycofuje serię morfiny z obrotu
GIF wycofuje morfinę z obrotu Fot. AdobeStock

 

GIF wycofuje serię morfinę z obrotu. Powodem kruszenie się szklanych ampułek

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju morfiny MORFİN HİDROKLORÜR Osel 0.01 g/1 ml.

Decyzja dotyczy:

  • MORFİN HİDROKLORÜR Osel 0.01 g/1 ml (Morphine Hydrochloride), roztwór do wstrzykiwań,
  • 10 ampułek po 1 ml
  • numer serii: 21646005; data ważności: 30.11.2024 r.
  • podmiot odpowiedzialny: OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş., Turkey
  • podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu
  • leczniczego: Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim

- Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej ww. serii produktu leczniczego z hurtowni farmaceutycznej prowadzonej przez Aesclepios S.A. z siedzibą w Sieradzu, w związku ze zgłoszeniem od jednego z odbiorców, dotyczącym trudności w otwieraniu ampułek – informuje GIF.

Ponadto do Inspektoratu wpłynęły również wyniki z postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach w związku ze zgłoszeniem podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych ww. serii produktu z działu farmacji szpitalnej Centrum Leczenia w Siemianowicach Śląskich.

-  Powodem tego zgłoszenia był brak możliwości sprawnego otwierania ampułek leku, kruszenie się szkła, powodujące zranienie personelu medycznego. Działania wyjaśniające oraz czynności kontrolne przeprowadzone przez WIF potwierdziły brak możliwości sprawnego i bezpiecznego otwierania ampułek przedmiotowego produktu leczniczego, nieregularne otwieranie się ampułek, które może powodować zranienia personelu oraz kruszenie się szkła, które może dostać się do wnętrza ampułki, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla pacjentów, jak również aplikującego ten produkt personelu medycznego – wskazuje GIF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum