GIF wycofuje krople przeciwwirusowe. Powód: brak skuteczności, ryzyko zakażenia odlekowego

Autor: GIF/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2020 18:35

W piątek (15 maja) Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju trzech serii kropli o działaniu przeciwwirusowym Groprinosin Max. Do GIF wpłynęło pismo spółki Gedeon Richter Polska dotyczące otrzymania wyników poza wymaganiami w badaniach skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej.

Badania nie są uwzględnione w specyfikacji produktu, natomiast zostały przeprowadzone w ramach zobowiązań porejestracyjnych. Prezes URPL (do którego zwrócił się o stanowisko GIF) uznał, że w związku z badaniami wskazującymi na brak skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej, a tym samym wystąpieniem ryzyka zakażenia odlekowego, nalezy wycofać z obrotu Groprinosin Max.

Chodzi o trzy serie kropli doustnych, 250 mg/ml, w formie roztworu: numer F89138A, data ważności 2020.09.30, numer F8C041A, data ważności 2020.12.31, numer F8C042A, data ważności 2020.12.31.

Groprinosin Max stosuje się m.in. w stanach obniżonej odporności (posiada właściwości uodparniające), opryszczce warg i skóry twarzy (spowodowanej przez Herpes simplex, czyli wirus opryszczki pospolitej), przeziębieniu, nawracających infekcjach górnych dróg oddechowych. Substancją czynną jest: inozyny pranobeks (Inosinum pranobexum).

Więcej: rdg.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum