GIF prowadzi postępowania ws. kolejnych hurtowni farmaceutycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2011 12:42

Prowadzone są postępowania kontrolne dotyczące nieprawidłowości w kolejnych hurtowniach i aptekach - informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Zostały one wszczęte po zamknięciu w połowie kwietnia br. czterech hurtowni, które miały nielegalnie skupować leki.

GIF prowadzi postępowania ws. kolejnych hurtowni farmaceutycznych
GIF nie informuje na razie o przebiegu prowadzonych postępowań, ponieważ zależy mu na precyzji w sprawach dotyczących firm mający milionowe obroty. Postępowania dotyczą hurtowni, ale także aptek, w których dochodziło do nieprawidłowości w obrocie produktami leczniczymi.

Według GIF, hurtownie nielegalnie skupowały od aptek m.in. leki przeciwzakrzepowe i zapobiegające odrzuceniu przeszczepów (zgodnie z Prawem farmaceutycznym przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy lub innej hurtowni farmaceutycznej). Preparaty te miały być sprzedawane za granicą po wyższych cenach. GIF ocenia, że przez takie działania polscy pacjenci mogli być pozbawieni dostępu do terapii. Inspektorat nie podjął dotychczas decyzji o złożeniu doniesienia do prokuratury.

Kontrola GIF wykazała, że w niektórych przypadkach zakup leków od aptek był jedyną działalnością hurtowni. Brakowało w nich dokumentacji produktów leczniczych; pozorowano działalność.

Prezes hurtowni AN Pharmacy (zamkniętej decyzją GIF) Andrzej Nurczyk, podkreślał, że jego firma działa w ramach importu równoległego, określonego w prawie UE. Dodał, że decyzja GIF jest dla niego zaskakująca.

- Nabywam leki w krajach, w których są one tańsze niż w Polsce, dzięki temu pacjenci mogą zaoszczędzić około 40 proc. Podobnie z lekami, które kupujemy w Polsce i sprzedajemy za granicą. Nie kupujemy leków w aptekach, ale od producentów lub z innych hurtowni. Posiadamy zgodę Ministerstwa Zdrowia - powiedział PAP Nurczyk.

Dodał też, że decyzja GIF jest dla niego niezrozumiała.

- Jest ona wydana bez odpowiedniej wiedzy, na zasadzie: najpierw zamknijmy hurtownie, a potem będziemy szukać nieprawidłowości. Skierowałem w tej sprawie do GIF cztery pisma, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Jeżeli nadal jej nie dostanę, wniosę sprawę do sądu administracyjnego. Jest jednak realne, że zanim zakończy się postępowanie, zostanę bankrutem - zaznaczył.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum