RynekAptek/Rynek Zdrowia | 10-07-2019 13:08

GIF o brakach leków: sytuacja pod kontrolą, będzie infolinia

W trakcie błyskawicznie zorganizowanej i jeszcze szybciej przeprowadzonej konferencji prasowej dotyczącej dostępności do leków, GIF poinformował o przygotowanym rozwiązaniu: od 15 lipca pracownicy NFZ i GIF będą udzielać pacjentom informacji dotyczących dostępności leków oraz ich zamiennikach.

Główny inspektor farmaceutyczny Paweł Piotrowski. Fot. Archiwum

Jak ocenił w środę (10 lipca) Główny Inspektor Farmaceutyczny, Paweł Piotrowski, braki w dostępności są związane z problemami jednego z wytwórców. Po drugie, wiążą się z chińskimi dostawcami substancji czynnych.

- Osoby, które śledzą wydarzenia związane z rynkiem leków, mogły zauważyć już od ubiegłego roku, że nastąpiły pewne problemy związane z wytwórcami w Chinach. Kolejna sprawa to kwestia wywozu leków z naszego kraju przez mafię lekową. Czwarta, która może wpływać na problemy z dostępnością do leków, to kwestia serializacji - wymienił GIF.

- Od poniedziałku NFZ i GIF wprowadzają bezpłatną infolinię dla pacjentów, gdzie pracownicy tych instytucji będą udzielać pacjentom informacji dotyczących dostępności produktów leczniczych oraz zamienników leków, które są chwilowo niedostępne. Będzie bezpośrednia informacja, gdzie dany produkt czy zamiennik można dostać - dodał.
W ocenie szefa inspekcji farmaceutycznej, sprawa, która wygenerowała całą kwestię, jest związana z jednym z wytwórców, produkującymi leki na schorzenia tarczycy i cukrzycy: - Mamy informacje, że z tymi produktami nie powinno być większych problemów - mówił minister Piotrowski.

- Sytuacja jest monitorowana, mamy też swoje raporty. 1 kwietnia wszedł ZSMOPL, nasi pracownicy monitorują tę kwestię. Pacjenci będą o tym informowani.

Więcej: rynekaptek.pl