GIF: apteki mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach pacjentów lub własnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2020 18:28

Wobec zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że apteki mające izby recepturowe do samodzielnego przygotowywania leków, mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Komunikat GIF opublikował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, z adnotacją że "to ważna informacja dla farmaceutów".

Zgodnie z prawem farmaceutycznym apteki ogólnodostępne mogą sprzedawać produkty służące do dezynfekcji.

W komunikacie podano, że wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, apteki posiadające izby recepturowe, mogą wydawać środki dezynfekujące do higieny osobistej oraz służące do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku, w opakowaniach własnych, bądź dostarczanych przez pacjentów.

Wskazano, że podczas wydawania środków należy przestrzegać określonych zasad ostrożności. Przyniesione opakowanie musi być czyste. Osoba wydająca musi właściwie oznaczyć opakowanie, tak jak przy leku recepturowym lub aptecznym. Osoba wydająca preparat musi poinformować pacjenta, że produkt jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum