GIF: amoniak, który poparzył gdańszczankę nie trafił do leku u producenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2009 20:34

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawił w poniedziałek producent leku - firma Polfa Pabianice SA.

"Inspekcja GIF przeprowadzona w Pabianickich Zakładach Farmaceutycznych Polfa S.A. wykluczyła możliwość dostania się amoniaku do produktu leczniczego u wytwórcy" – napisał producent w komunikacie przysłanym Polskiej Agencji Prasowej.

Jak poinformowano próbki leku (serii 00480608) pobrane w kilku aptekach, z losowo wybranych miast w Polsce, badał również Narodowy Instytut Leków.

Wyniki analizy wykluczyły obecność innych substancji, niż składowe leku Cardiamid-Coffein i potwierdziły jakość zgodną z wymaganiami specyfikacji - potwierdził producent.

Przypomnijmy: na początku marca do szpitala zgłosiła się kobieta, która poparzyła przełyk po zażyciu płynu znajdującego się w butelce, w której powinny być krople Cardiamid-Coffein. Lek został wycofany z aptek.

Jak wynika z przeprowadzonych badań w pojemniku na lekarstwo znajdował się amoniak. Śledztwo w tej sprawie - pod kątem narażenia na poważny uszczerbek na zdrowiu - prowadzi gdańska Prokuratura Okręgowa.

Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka gdańskiej prokuratury potwierdziła, że nie dotarły jeszcze wyniki kontroli przeprowadzonej przez GIF. Jedna z wersji przyjętych w śledztwie, zakłada, że amoniak znalazł się w butelce już po tym, jak lek opuścił fabrykę.

– W czasie przesłuchania pokrzywdzona kobieta poinformowała, że po kupnie lekarstwa nosiła je w torebce. Do opakowania miały więc dostęp osoby trzecie – tłumaczy rzeczniczka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum